58 ha po PGR Dziunin do kupienia od KOWR
Poznański Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wystawił na sprzedaż nieruchomość rolną w obrębie Dębno i Dziunin w gminie Łobżenica pod Piłą w woj. wielkopolskim. KOWR w ogłoszeniu w skrócie nazywa tę nieruchomość jako „PGR Dziunin”.
– Nieruchomość stanowi samodzielny obiekt rolny zabudowany wraz z gruntami rolnymi. Grunty zostały przejęte z umowy dzierżawy w IV kw. 2023. Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej. Kształt działek wielokątny, regularny, teren płaski. W najbliższym otoczeniu znajdują się użytki rolne, leśne oraz zabudowania siedliskowe wsi – można przeczytać w ogłoszeniu KOWR-u.
Cena wywoławcza tego gospodarstwa to ponad 4,1 mln zł – dokładnie to cztery miliony sto czterdzieści jeden tysięcy czterysta złotych. Żeby wziąć udział w przetargu należy wpłacić wadium w kwocie 410 tys. zł.
Łącznie do kupienia jest pod 58 ha, a wśród nich znajdują się takie grunty jak:
- grunty orne RIIIa – 5,7397 ha,
- grunty orne RIIIb – 24,1539 ha,
- grunty orne RIVa – 17,0750 ha,
- grunty orne RIVb – 6,0084 ha,
- grunty orne zabudowane Br-RIIIb – 3,6680 ha,
- łąki trwałe ŁIV – 0,6950 ha,
- grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych Lzr-RIVa – 0,0305 ha,
- lasy LsIV – 0,4567 ha,
- nieużytki N- 0,3376 ha.
Gospodarstwo do kupienia od KOWR ma też budynki, ale wymagają remonty
Co istotne, w skład gospodarstwa wchodzą także zabudowania potrzebne do prowadzenia działalności rolniczej, w tym nawet do chowy bydła. Zabudowania PGR Dziunin to m.in.: stodoła, magazyn zbożowy, obora adaptacyjna, obora czy cielętnik. Ale tu wato wziąć po uwagę stan techniczny tych budynków, o czym informuje KOWR.
– Aktualnie budynki gospodarskie nie spełniają wymagań w zakresie chowu bydła i innych zwierząt inwentarskich, brak w nich wyposażenia. Budynki były latach wcześniejszych częściowo użytkowane na cele magazynowe. Widoczny jest brak generalnych remontów od około 30-40 lat. Większość budynków wymaga znacznych nakładów remontowych na doprowadzenie ich do stanu użyteczności – podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Należy także zwrócić uwagę, że część z zabudowań, w tym dawna stodoła i obora są ujęte w ewidencji zabytków. Zostały one wybudowane pod koniec XIX w. i są elementami zespołu folwarcznego Dziunin. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków określił, że przyszły właściciel musi zachować zabytkowe te budynki, ich bryły, wysokość, formę dachów oraz ceglane elewacje budynków wraz z detalami architektonicznymi, więc nie można ich chociażby otynkować.
Gdzie i kiedy obędzie się przetarg na zakup PGR Dziunin?
KOWR przeprowadzi przetarg ustny 8 października 2024 r. o godz. 10.00. Jest to przetarg ograniczony, a o ziemię po PGR Dziunin weźmie udział siedmioro rolników już zweryfikowanych przez Ośrodek.
Paweł Mikos
fot. mapy Google + Canva