Żywienie ma znaczenie w rekonwalescencji krów podczas leczenia mastitis
Z tego powodu sugeruje się, że krowy cierpiące na zapalenie wymienia powinny być żywione mniejszą ilością koncentratów.
Na podstawie badań stwierdzono bowiem, że gdy dawki pokarmowe krów zawierały 25% koncentratów zamiast 40%, częstotliwość występowania mastitis wynosiła zaledwie 7%, w porównaniu do 36% dla pozostałych krów. Naukowcy porównali również różne poziomy energii w dawce. Ta, która zawierała wysoką zawartość energii zwiększyła ryzyko wystąpienia mastitis w pierwszej laktacji, podczas, gdy miała odwrotny wpływ na krowy zasuszone.
Suplementacja selenu u krów zmniejsza ryzyko powstawania zapaleń wymienia
Zmniejszeniu częstotliwości występowania mastitis sprzyja też suplementacja selenu, a to ze względu na działanie niektórych enzymów antyoksydacyjnych od niego zależnych, które zapobiegają zarówno wewnątrz-, jak i zewnątrzkomórkowym uszkodzeniom oksydacyjnym wymienia. Nie warto jednak podawać dużych dawek selenu bez witaminy E, ponieważ efekt może okazać się toksyczny.
Suplementacja cynku wzmacnia odporność krów i wpływa na zdrowie wymion
Ważnym pierwiastkiem jest również cynk, który utrzymuje integralność skóry, chroniąc w ten sposób strukturę gruczołu mlekowego. Odgrywa również istotną rolę w tworzeniu limfocytów T i B, które są głównymi komórkowymi składnikami adaptacyjnej odpowiedzi immunologicznej. Przy niskim poziomie cynku występuje zwiększona liczba komórek somatycznych w mleku, co działa jako źródło wolnych rodników, a tym samym stresu oksydacyjnego. Zalecany poziom suplementacji cynku dla krów w laktacji wynosi 40–60 mg/kg s. m. W tym czasie zaleca się również podawanie miedzi, na poziomie 11 mg/kg s.m.
Dlaczego warto suplementować miedź krowom z mastitis?
Miedź jest uważana za ważną część układów enzymatycznych, które chronią komórki przed toksycznym działaniem metabolitów tlenu wytwarzanych w procesie fagocytozy. Miedź zmniejsza również nasilenie objawów klinicznych mastitis wywołanego przez Escherichia coli, ale czas trwania choroby może pozostać niezmieniony.
Beata Dąbrowska