O czym należy pamiętać, przygotowując ciągnik do zimy?
Jedną z podstawowych czynności wykonywanych po zakończeniu jesiennych prac polowych powinno być umycie i wyczyszczenie ciągnika, zarówno wewnątrz kabiny, jak i na zewnątrz, czy pod maską. Jak zauważa Kamil Deląg Regional Product Manager – Tractors Poland w firmie New Holland, warto dbać o czystość ciągnika po to, by zapobiegać występowaniu korozji, ale również „wizytom” gryzoni, które w trakcie zimy mogą zakraść się do maszyny w poszukiwaniu resztek pożniwnych. W trakcie sprzątania traktora można również dostrzec usterki, takie jak np. przecieki. Niestety, zdaniem Stanisława Wolskiego Managera Aftermarket & Customer Support w John Deere Polska rolnikom zdarza się odkładać przegląd maszyny lub wykonywać go pobieżnie, przez co istniejące małe usterki się pogłębiają.
– Póki nie zauważamy poważniejszej awarii, mamy poczucie, że z maszyną nie dzieje się nic poważnego i tym samym liczymy na kolejne miesiące bezawaryjnej pracy. Takie myślenie może być zgubne, bo biorąc pod uwagę coraz bardziej zaawansowane technologiczne rozwiązania, nie wszystkie usterki muszą być widoczne na pierwszy rzut oka, przez co przegląd przesuwamy w czasie. Co do zasady powinniśmy trzymać się założenia, że maszyna przechodzi przegląd przed i po sezonie – mówi Stanisław Wolski.
Czy warto kontrolować płyny w ciągniku przed zimą?
Kolejnym etapem przygotowywania ciągnika do zimy powinna być wymiana lub kontrola płynów, które mogłyby zamarznąć, np. letni płyn do spryskiwaczy na zimowy lub płyn w układzie chłodzenia. Ponadto traktor powinien być zatankowany do pełna olejem napędowym, tak samo należy postąpić z płynem AdBlue w celu zapobiegania skraplaniu się wody, jeżeli jest w niego wyposażony.
Dlaczego należy skontrolować filtry paliwowe i olej silnikowy?
Poza wymianą płynów warto również sprawdzić filtry paliwowe i w razie konieczności, wymienić na nowe. Podczas przygotowywana ciągnika do zimy konieczna może się okazać wymiana oleju. Jeśli zbliża się maksymalny termin wymiany, to nie należy jej przekładać na zimę, ponieważ zużyty olej silnikowy zawiera sporo zanieczyszczeń, których obecność niekorzystnie wpływa na stan silnika, w szczególności przy niskich temperaturach.
Jak wykonać przegląd opon przed zimą?
Ostatnim z punktów przygotowania ciągnika do zimy powinno być wyregulowanie poziomu ciśnienia w oponach. Na ich stan korzystnie wpłynie przestawienie maszyny co jakiś czas, ponieważ dzięki temu nie będą się one odkształcać.
Dlaczego warto odprowadzać ciągnik na przegląd do serwisu?
Przegląd nowych ciągników nie powinien odbywać się bez odpowiedniego przygotowania. Z pewnością konieczne będzie przeczytanie instrukcji obsługi i poza wykonaniem powyższych czynności, zadbanie również o elektronikę traktora. Jak podkreśla Wolski, doświadczony serwis potrafi zdiagnozować kłopot z maszyną w sposób sprawny i trafny.
– Myślę, że taki kompleksowy przegląd to wręcz niezbędne działanie po sezonie. Jeżeli wszystko działa bez zarzutu, uspokoi to właściciela, ale jeśli potrzebne są naprawy, na pewno będą oni mogli liczyć na zniżkę na części i wykonaną pracę serwisu – podsumowuje Stanisław Wolski.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: New Holland, John Deere