Ekoschematy: w 2024 roku zdjęcia geotagowane można zastąpić oświadczeniami
W piątek 16 lutego 2024 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało, że w 2024 r. rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” będą mogli do wniosku dołączyć oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych.
Obowiązek poświadczenie dotyczy realizację dwóch praktyk w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe:
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
- stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
– Rolnicy mogą potwierdzać realizację tych praktyk albo poprzez wykonanie zdjęć geotagowanych, albo poprzez oświadczenie o wykonaniu praktyki złożone do kierownika biura powiatowego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – można przeczytać w komunikacie resortu rolnictwa.
Ważne terminy dotyczące złożenia oświadczenia lub przesłania zdjęć geotagowanych
Żeby ARiMR uznała zdjęcie lub oświadczenie za dwód potwierdzający wykonanie tych dwóch zabiegów agrotechnicznych w prawidłowy sposób, rolnik musi pamiętać o terminach przesłania oświadczeni czy zdjęcia do Agencji.
Jeżeli rolnik stosował gnojowicę lub przyorał obornik przed 15 marca (początek składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy) lub przed złożeniem wniosku, wówczas musi przesłać odpowiednie dokumenty najszybciej jak to możliwe, ale nie później niż 14 dni od dnia złożenia tego wniosku.
Jeśli jednak rolnik najpierw złoży wniosek o płatności bezpośrednie do ARiMR, a dopiero później będzie realizować jedną z praktyk Rolnictwa węglowego, wówczas obowiązują go nieco inne terminy na dostarczenie do Agencji oświadczenia lub zdjęcia, a mianowicie ma na to 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, ale nie później niż do 7 listopada tego roku, w którym został złożony wniosek.
Stosowanie nawozów a siła wyższa. Jakie dokumenty i kiedy dostarczyć do ARiMR?
Warto też pamiętać, że w przypadku gdy rolnik zadeklarował ww. praktyki, a niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, uniemożliwiły mu zastosowanie nawozów, powinien zgłosić do Agencji wystąpienie tzw. siły wyższej. Wówczas rolnik powiadamia Agencję o zaistnieniu takich okoliczności i składa dowody potwierdzające ich wystąpienie. W przypadku potwierdzenia przez Agencję wystąpienia siły wyższej (każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie) nie stosuje się kar. Co do zasady ustalenie, czy dana sytuacja jest siłą wyższą czy nie, zależy od tego w jakich konkretnych okolicznościach doszło do danego zdarzenia, a więc czy w tych okolicznościach to zdarzenie było nadzwyczajne i nieprzewidywalne, i których następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności.
Kiedy rolnicy dostaną dopłaty za ekoschematy za 2023 rok?
Warto także dodać, że rolnicy wciąż czekają na wypłatę przez ARiMR płatności za realizację ekoschematów w 2023 roku. Jak na razie wszyscy czekamy, aż resort określi stawki dopłat do poszczególnych ekoschematów.
Na dodatek, część rolników może nie doczekać się tych pieniędzy, gdyż podczas kontroli ARiMR może stwierdzić, że realizacja poszczególnych praktyk nie była należyta. Mówił o tym niedawno Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który ostrzega, że nawe połowa rolników może nie dostać dopłat do ekoschematów!
Paweł Mikos
Fot. Marek Kalinowski