Bez pracy dojarzy – jak działa automatyczny dój grupowy DeLaval VMS?
Zaprojektowany dla średnich i dużych gospodarstw – przeważnie dla ponad 300 krów – dój grupowy DeLaval VMS™ został wprowadzony ponad pięć lat temu, aby pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów, czyli niedoborów siły roboczej, rosnących kosztów oraz rosnącego zapotrzebowania na efektywność i elastyczność.
System ten wykorzystuje zalety doju automatycznego w połączeniu z zasadami prowadzenia konwencjonalnych gospodarstw. W przeciwieństwie do klasycznych systemów dojenia robotami udojowymi VMS, gdzie krowy są dojone indywidualnie przez 24/7, dój grupowy odbywa się według stałego harmonogramu i nie wymaga pracy dojarzy.
Zwiększenie dobrostanu krów dzięki regularnemu dojeniu w systemie VMS
Dój grupowy DeLaval VMS™ poprzez połączenie dojenia o stałych porach z automatyzacją, zwiększa efektywność produkcji mleka, jakość pozyskiwanego surowca, jednocześnie zapewniając komfort zwierzętom.
Regularność doju przekłada się na lepszy przepływ krów i zwiększa ich dobrostan poprzez ograniczenie stresu. W systemie tym zwiększa się efektywność zarówno produkcji mleka, jak i pracy. Rozwiązanie to pozwala utrzymać obecne strategie żywieniowe, zmniejszając potrzebę stosowania drogich koncentratów oraz zachować istniejące rutyny.
Czytaj więcej: Robot udojowy DeLaval z automatycznym wykrywaniem rui
5 najważniejszych korzyści z doju grupowego DeLaval VMS™
- Bezproblemowa integracja: Przejście na dój grupowy jest łatwe – dotychczasowe rutyny hodowców pozostają niezmienione, a krowy szybko dostosowują się do doju automatycznego, co zmniejsza potrzebę intensywnego szkolenia.
- Prostota dla dużych gospodarstw: Stały harmonogram doju ułatwia zarządzanie stadem i zmniejsza stres pracowników. Hodowcy mogą realizować harmonogram dojenia w sposób przewidywalny, bo to roboty DeLaval VMS™ zajmują się dojeniem, a nie dojarze. Ogranicza to koszty pracy i wymaga mniej wykwalifikowanego personelu.
- Zdrowsze krowy: Prawdziwy dój ćwiartkowy dzięki 4 miernikom mleka w DeLaval VMS™, dostarcza ogromnej ilości danych o zdrowiu każdego strzyku. Każda ćwiartka jest dojona zgodnie z jej potencjałem. Roboty VMS wspierają higienę i redukują stres, poprawiając jakość mleka i wydajność gospodarstwa.
- Infrastruktura gotowa na przyszłość: Przy odpowiednim projekcie inwestycja jest łatwo skalowalna oraz ciągle ulepszana – wraz z postępem technologicznym. Zapewniamy kompatybilność z nowymi technologiami, aby inwestycja pozostała aktualna.
- Lepsze wykorzystanie kapitału: Roboty doją prawie dwa razy więcej krów na godzinę niż tradycyjne systemy, zwiększając wydajność bez dodatkowych kosztów.
Oprac. Beata Dąbrowska