Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku rolnicy ubiegają się o pieniądze na nowych zasadach – pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Elementem kampanii dopłat budzącym najwięcej wątpliwości są ekoschematy, czyli płatne praktyki: Rolnictwo węglowe, Obszary z roślinami miododajnymi, Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, Biologiczna ochrona upraw, Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych oraz Dobrostan zwierząt.
Czy rolnik może wycofać się z ekoschematów po złożeniu wniosku o dopłaty?
Część z rolników nie złożyła jeszcze wniosku o dopłaty, bo wciąż zastanawia się, jaki ekoschemat wybrać i jak najefektywniej połączyć różne praktyki. I tu powstaje pytanie, czy jeśli po złożeniu wniosku rolnik uzna, że nie będzie w stanie wywiązać się z danego ekoschematu, to może się z niego wycofać i zmienić deklarację? A co, jeśli pogoda uniemożliwi mu wywiązanie się z zadeklarowanych we wniosku praktyk? O to zapytaliśmy ARiMR.
W odpowiedzi Agencja poinformowała, że rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie (w tym w ramach ekoschematów) do wydania decyzji w sprawie przyznania wsparcia może za pomocą aplikacji eWniosekPlus wycofać w części lub całości złożony wniosek, pod warunkiem że wcześniej nie wykryto nieprawidłowości lub nie powiadomiono gospodarza o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu.
Co jeśli pogoda uniemożliwia wywiązanie się z ekoschematu?
Natomiast eksperci podczas webinarium Topagrar „Ekoschematy w praktyce” zwrócili uwagę, że jeśli rolnik nie może spełnić wymogów zgłoszonego ekoschematu, bo wystąpiła np. susza, powódź, wówczas powinien niezwłocznie zgłosić do biura powiatowego ARiMR zaistnienie siły wyższej. Więcej na ten temat TUTAJ.
Kamila Szałaj