Ceny świń w Polsce zbliżają się do 10 zł/kg wbc
Przed długim weekendem czerwcowym na rynku trzody chlewnej obserwujemy ożywienie w handlu. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła cenniki nawet o 40 gr. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg, ale niektóre zakłady oferują znacznie więcej.
– W kraju obserwujemy wzmożone poszukiwania tucznika, co przekłada się na bardzo wysokie stawki, które bardzo szybko zbliżają się do granicy 10 zł za kg w klasie E. Obecnie najwyższe stawki wynoszą w okolicy 9,80 zł za kg WBC – wyjaśnia Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że na rynku krajowym w dniach 13–19.05.2024 r. (dane Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 7,52 zł/kg, o 1 proc. więcej niż przed tygodniem, ale o 1 gr/kg mniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 13 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.
Skup tuczników nieznacznie większy
Według danych GUS w okresie styczeń–kwiecień 2024 r. dostawy żywca wieprzowego do podmiotów skupujących były nieznacznie (o 0,3% proc.) większe niż przed rokiem i wyniosły 565 tys. ton.
Czy ceny świń wzrosną powyżej 10 zł/kg?
Zadaniem Bartosza Czarniaka z Polsus szanse na dalsze wzrosty cen świń nie są duże.
– Niewiele brakuje nam do psychologicznej bariery, ale czy nastąpi jej przełamanie? Moim zdaniem, jeżeli rynek niemiecki nie podniesie swoich stawek, to nie. Dlaczego tak uważam? Ponieważ sytuacja w pogłowiu ustabilizowała się w Europie, a to świadczy o uspokojeniu nastrojów wśród producentów trzody. To, ile mięsa jest dostępnego na europejskim rynku zależy już głównie od tego, ile uda się wyeksportować do krajów trzecich, a to też wydaje się obecnie stabilne. Nie ma nadpodaży na rynku UE, a to powoduje, że import wspomaga produkcje krajową, a nie zastępuje jej – tłumaczy Czarniak.
Ekspert zwraca jednak uwagę na wzrost cen zbóż, który może obniżyć opłacalność produkcji tucznika.
Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian
W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 29 maja wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 5 czerwca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,36 zł/kg.
– Stały popyt jest równoważony podażą. Efektem są stabilne ceny – informuje Stowarzyszenie VEZG.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 24 maja 2024 roku (w porównaniu do cen z 17 maja)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin – 6,95 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,50-7,50 zł/kg (spadek ceny minimalnej o 10 gr);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 6,80 zł/kg (wzrost o 10 gr);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,80 zł/kg (bez zmian);
- Ubojnia Maciejek – 7,00-7,60 zł/kg (wzrost o 30 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,40 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,80-7,30 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7,20-7,40- zł/kg (wzrost o 20-40 gr);
- Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 10 gr);
Kamila Szałaj