Jak rolnik i weterynarz muszą reagować, gdy w gospodarstwie pojawi się pryszczyca?
Na prośbę Opolskiej Izby Rolniczej Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu przygotował wytyczne dla rolników i powiatowych lekarzy weterynarii, wg których powinni postępować w przypadku wystąpienia podejrzenia zawleczenia wirusa pryszczycy do gospodarstw.
Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Bartłomieja Kulkę, w sytuacji podejrzenia zakażenia wirusem pryszczycy u swoich zwierząt rolnik ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o tym Powiatowego Lekarza Weterynarii (w kórego kompetencjach leży podejmowanie decyzji o likwidacji ogniska wirusa), który z kolei ma obowiązek podjęcia czynności mających na celu wykrycie lub wykluczenie choroby zakaźnej zwierząt.
Zobacz też: Szkolenia dla rolników na temat pryszczycy: gdzie i kiedy?
Co robi weterynarz, gdy stwierdzi pryszczycę?
PLW zleca wówczas rolnikowi sporządzenie i aktualizację spisu wszystkich zwierząt lub zwłok zwierzęcych, a następnie ustala stan ilościowy produktów, a w szczególności mięsa, mleka oraz środków żywienia zwierząt, ściółki, nawozów naturalnych i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba, w zależności od choroby zakaźnej zwierząt.
Kolejnym krokiem, który musi podjąć weterynarz, jest przeprowadzenie dochodzenia epizootycznego, w którego trakcie powinien ustalić okres rozwoju choroby u zwierząt przed podejrzeniem jej wystąpienia, miejsce i źródło choroby, drogę przemieszczania się wirusa.
Obowiązkiem weterynarza jest również przeprowadzenie badania klinicznego zwierząt i pobranie próbek do badań laboratoryjnych.
Obowiązki rolnika, gdy gospodarstwo zagrożone jest wirusem pryszczycy
Jak wyjaśnia lek. wet. Kulka, w sytuacji zagrożenia wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt współpraca weterynarza i rolnika jest bardzo ważna. PLW ma prawo do nakazania rolnikowi:
- podjęcia działań w celu zabezpieczenia gospodarstwa przed przenikaniem czynnika zakaźnego,
- odosobnienia, strzeżenia lub obserwacji zwierząt chorych, zakażonych lub podejrzanych o zakażenie,
- oczyszczenia i odkażenia miejsc oraz środków transportu,
- odkażenia, zniszczenia lub usunięcia w bezpieczny sposób: pasz, ściółki, nawozów naturalnych oraz przedmiotów, z którymi miały kontakt chore zwierzęta,
- przeprowadzenia badania klinicznego zwierząt z pobraniem próbek do badań laboratoryjnych oraz sekcji zwłok;
- wykonanie określonych zabiegów na zwierzętach, również szczepień.
A także zakazania:
- wydania świadectw zdrowia, a także dokumentów handlowych lub przewozowych,
- karmienia zwierząt określonymi środkami żywienia zwierząt lub pojenia z określonych zbiorników i ujęć wody
Ponadto w celu zwalczania choroby zakaźnej PLW może:
- wyznaczyć określone miejsce jako ognisko choroby,
- określić sposób postępowania ze zwierzętami chorymi itp.,
- nakazać zabicie lub ubój chorych zwierząt itp.,
- nakazać określonym podmiotom unieszkodliwienie zwłok zwierzęcych itp.,
- nakazać przeprowadzenie uboju, transport zwierząt lub zwłok zwierzęcych do wskazanych miejsc i przetworzenie produktów z zastosowaniem określonej technologii,
- zakazać osobom, które mogły mieć kontakt ze zwierzętami chorymi lub zakażonymi itp. czasowego opuszczenie ogniska choroby,
- zakazać w ognisku choroby wprowadzanie, przeprowadzanie i wyprowadzanie zwierząt lub sprowadzanie i wywożenie produktów, zwłok zwierzęcych i środków żywienia zwierząt,
- zakazać używania zwierząt w celu rozmnażania.
Jak wyjaśnia lek. wet., powyższe nakazy i zakazy są wydawane w formie decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności, jednak to nie wszystkie zasady postępowania w przypadku wystąpienia pryszczycy w gospodarstwie rolnym.
Szczegóły znajdują się w pliku
.
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: WIW w Opolu