Dopłaty rolno-środowiskowo-klimatyczne 2025: Jakie zmiany? Jakie stawki?

Jakie zmiany rolno-środowiskowo-klimatyczne w 2025 roku?

W 2025 wprowadzono szereg ważnych zmian w realizacji interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Mają one na celu ułatwić proces ubiegania się rolników o dopłaty oraz realizację ich zobowiązań. Nowościami w ramach kampanii 2025 są między innymi:

  • Rozszerzenia możliwości realizacji zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Interwencji 1. i 3. w sposób bardziej elastyczny i dostosowany do potrzeb prowadzonej działalności rolniczej oraz sprzyjający ochronie przyrody na obszarach Natura 2000. Czyli zgodny z działaniami ochronnymi ustanowionymi w planach ochrony (PO) albo w planach zadań ochronnych (PZO) ustanowionych dla obszarów Natura 2000. Na przykład w przypadku terminu wykoszenia TUZ nie ma konieczności zawężenia tych wymogów zgodnie z rozporządzeniem rolno-środowiskowo-klimatycznym.
  • Uproszczone wdrażanie wariantów dotyczących dubelta i wodniczki – w zakresie kwalifikacji powierzchni. Dzięki wykorzystaniu w aplikacji eWniosekPlus, oprócz funkcjonujących obecnie warstw cyfrowych opracowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), również warstw cyfrowych opracowanych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ).
  • Uproszczenie kwalifikacji działek rolnych lub przyrodniczych do wariantów tzw. interwencji przyrodniczych – w przypadkach, gdy występują na nich niewielkie powierzchnie, które znajdują się w granicach warstw cyfrowych GDOŚ lub GIOŚ bądź niewielkie fragmenty tych powierzchni są wyłączone z tych granic.
  • Złagodzenie kar – w przypadku pozostawiania powierzchni nieskoszonych, o ile powierzchnia nieskoszona nie pokrywa się z tą z poprzedniego roku, w przypadku użytkowania kośnego i kośno-pastwiskowego w ramach interwencji przyrodniczych.
  • Doprecyzowania wymogu dotyczącego obowiązku pozostawienia powierzchni nieskoszonych, aby w przypadku stosowania dwóch pokosów w danym roku były pozostawione te same fragmenty działki rolnej lub działki przyrodniczej nieskoszone, w dwóch kolejnych latach pozostawione były inne fragmenty nieskoszone – w przypadku wariantów dotyczących dubelta i kulika wielkiego.
  • Uzupełnienia i skorygowania listy odmian drzew owocowych wspieranych w ramach Interwencji 4. Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych, np. dodanie nowych odmian.
  • Umożliwienia spółdzielniom produkcji rolnej i spółdzielniom rolników, ubiegającym się o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, dodatkowego sposobu potwierdzenia poddania się badaniu lustracyjnemu przez złożenie oświadczenia.

Stawki dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych w 2025

W 2025 roku, w ramach inwestycji w ochronę cennych siedlisk i zagrożonych gatunków, dopłaty dla rolników są następujące:

  • Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 – budżet na to działanie wyniesie około 237 mln EUR, planowana powierzchnia ok. 265 tys. ha. Płatności za te działania wyniosą od 912 – 1 612 zł/ha.
  • Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000 – przewidywana kwota finansowania to około 301 mln EUR, a planowana powierzchnia to 350 tys. ha. Dofinansowanie na te obszary także wyniesie od 912 do 1 612 zł/ha.
  • Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000 – przeznaczona kwota to około 17,7 mln EUR, a planowana powierzchnia to około 31 tys. ha, z dofinansowaniem na poziomie 836 zł/ha.
  • Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych powyżej 15 lat: jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, śliwy – budżet w 2025 roku wyniesie ok. 700 tys. EUR. Płatność dla rolnika to 2 117 zł/ha.
  • Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie – budżet przeznaczony na tę interwencję w 2025 roku to ok. 6,8 mln EUR. W ramach działania rolnicy mają do wyboru dwa warianty:
  • Wariant 1 – Uprawa rzadkich gatunków lub odmian roślin z dofinansowaniem 1 411 zł/ha.
  • Wariant 2 – Wytwarzanie materiału siewnego rzadkich gatunków lub odmian roślin – płatność 1 619 zł/ha.

Dotyczy: uprawy lub wytwarzania materiału siewnego zagrożonych erozją genetyczną odmian regionalnych lub amatorskich, odmian gatunków marginalnych, roślin rzadko uprawianych określonych w przepisach krajowych.

Co ważne, maksymalna powierzchnia wsparcia w ramach obu wariantów nie może być łącznie większa niż 5 ha dla gatunku bądź odmiany.

Warianty ochrony siedlisk i gatunków na obszarach Natura 2000 i poza nimi w 2025?

Wracając do interwencji: Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 i poza nimi (interwencje 1 i 2) przypomnijmy, spośród jakich wariantów mogą wybierać w 2025 roku rolnicy:

  • Wariant 1.1/2.1. Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe.
  • Wariant 1.2/2.2. Zalewowe łąki selernicowe i słonorośla.
  • Wariant 1.3/2.3. Murawy.
  • Wariant 1.4/2.4. Półnaturalne łąki wilgotne.
  • Wariant 1.5/2.5. Półnaturalne łąki świeże.
  • Wariant 1.6.1/2.6.1. Torfowiska – wymogi kluczowe.
  • Wariant 1.6.2/2.6.2. Torfowiska – wymogi kluczowe i uzupełniające.
  • Wariant 1.7/2.7. Ochrona siedlisk lęgowych rzadkich gatunków ptaków siewkowych (rycyk, kszyk, krwawodziób i czajka).
  • Wariant 1.8/2.8. Ochrona siedlisk lęgowych dubelta i kulika wielkiego.
  • Wariant 1.9/2.9. Ochrona siedlisk lęgowych wodniczki.
  • Wariant 1.10/2.10. Ochrona siedlisk lęgowych derkacza.

Stawki dopłat 2025 do zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie

Otóż, w przypadku działania Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie dopłaty dla rolników w 2025 roku wyniosą odpowiednio dla:

  • Bydło mleczne i mięsne (wsparcie do samic i samców) – dopłata w wysokości 2 738 lub 1 752 zł/szt. Dotyczy: polskie czerwone, białogrzbiete, polskie czerwono-białe, polskie czarnobiałe.
  • Konie (wsparcie do samic i samców) – dopłata wynosi 2 185 – 5 925 zł/szt. Obejmuje: koniki polskie, huculskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, zimnokrwiste (w typie sokólskim i sztumskim).
  • Owce (wsparcie do samic; stawka uwzględnia utrzymanie samców) – dopłata to 500 zł/szt. Obejmuje: wrzosówka, świniarka, olkuska, polska owca górska odmiany barwnej, merynos odmiany barwnej, uhruska, wielkopolska, żelaźnieńska, korideil, kamieniecka, pomorska, cakiel podhalański, merynos polski w starym typie, czarnogłówka, owca pogórza, polska owca górska i białogłowa owca mięsna.
  • Świnie (wsparcie do samic i samców) – dopłata w wysokości 1 335 zł/szt. Dotyczy: puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra.
  • Kozy (wsparcie do samic; stawka uwzględnia utrzymanie samców) – dopłata wynosi 953 zł/szt. Obejmuje: karpacka, koza kazimierzowska i koza sandomierska.

Bioróżnorodność na gruntach ornych: Jakie stawki? Jakie warianty w 2025?

Planowany w 2025 roku budżet na interwencję Bioróżnorodność na gruntach ornych wynosi ok. 2,8 mln EUR. W ramach działania dostępne są następujące warianty:

  • Wariant: Wieloletnie pasy kwietne – dopłata dla rolnika to 3 501 zł/ha. Dotyczy: wysiewu mieszanek wielogatunkowych (min. 8 gatunków, w tym roczne i wieloletnie) w formie pasów o szerokości od 3 do 20 m i powierzchni co najmniej 0,1 ha, a następnie utrzymanie wieloletnich pasów kwietnych.
  • Wariant – Ogródki bioróżnorodności z dopłatą 2 342 zł/ha. Dotyczy: uprawy roślin przewidzianych do wsparcia w ramach wariantu 1. Interwencji, czyli zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie oraz roślin zielarskich i warzywnych określonych w przepisach krajowych oraz materiałów pozyskanych z kolekcji banków genów. Warunki: wykorzystanie minimum 15 gatunków oraz powierzchnia od 0,1 do 0,5 ha.

Na końcu dodajmy, że w roku 2025 rolnicy kontynuują także zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach PROW 2014-2020. Realizacja tych działań będzie zakończona z dniem 14 marca 2027 r. Dotyczy ona następujących pakietów:

  • Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone.
  • Pakiet 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000.
  • Pakiet 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000.

źródło: MRiRW, ARiMR

Agnieszka Sawicka

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *