Rolnik z Kujaw zarabia 3 razy więcej na mleku. Jak to robi?

Spis treści:

  • Produkcja mleka w gospodarstwie rodzinnym
  • Pomysł na mleczny biznes z reklamy

  • Przydomowa serowarnia w gospodarstwie Swędrowskich

  • Sklep z nabiałem w Jaroszewie czynny 24/24

  • Jakie jest zainteresowanie produktami mlecznymi od rolnika?

  • RHD na plus dla Swędrowskich

  • Nabiał prosto z gospodarstwa na jarmarkach bożonarodzeniowych
  • Krowa Miłka atrakcją stoiska GR Swędrowscy na jarmarkach
  • Z jakich programów korzystają Swędrowscy?

  • Czy warto stawiać na RHD i sprzedaż bezpośrednią?

Produkcja mleka w gospodarstwie rodzinnym

Michał Swędrowski jest rolnikiem z woj. kujawsko-pomorskiego, który wspólnie z żoną Eweliną oraz rodzicami Aleksandrą i Andrzejem prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 75 ha nastawione na produkcję mleka. Stado krów mlecznych liczy obecnie 40 szt. W większości są to HF-y.

– Mój ojciec przejął gospodarstwo od mojego dziadka w 1986 r. Od tego czasu sukcesywnie je powiększał, wybudował nową oborę i wstawił do niej 20 krów. W roku 2010 to ja przejąłem część gospodarstwa. Odkąd gospodarstwo prowadzi mój ojciec, mleko jest odstawiane do mleczarni. W przeszłości zmienialiśmy miejsce odstaw kilka razy. Obecnie jesteśmy dostawcami do mleczarni Mlekpol w Piotrkowie Kujawskim, gdzie miesięcznie trafia ok. 10 tys. l mleka z naszej produkcji – mówi Michał Swędrowski.

Pomysł na mleczny biznes z reklamy

Jak przyznaje rolnik, jego przygoda z rolniczym handlem detalicznym i sprzedażą bezpośrednią rozpoczęła się w roku 2011. Inspiracją stała się trwająca wówczas kampania „Mleko w szkole”, którą wkrótce zastąpiono akcją „Program dla szkół”. Niska cena w mleczarni i słabe dochody z gospodarstwa skłoniły rodzinę Swędrowskich do nowego biznesu, jakim okazał się rolniczy handel detaliczny i sprzedaż bezpośrednia.

– Najpierw zaczęliśmy butelkować mleko. Laliśmy je w litrowe butelki i wstawialiśmy do sklepów, sklepy narzucały swoją marżę i tak sprzedawaliśmy mleko. Potem poszliśmy o krok dalej. Znaleźliśmy w pobliżu firmę cateringową, która zajmuje się obsługą gastronomiczną szpitali, ale również prowadzi hotel i restaurację. Wtedy zaczęliśmy przygodę ze sprzedażą hurtową – opowiada rolnik z Kujaw.

Wraz z upływem czasu produkty z gospodarstwa rodziny Swędrowskich w specjalnych, atestowanych wiaderkach zaczęły trafiać nie tylko do firm cateringowych. Ich wyrobami zainteresowały się również przedszkola w Żninie i Bydgoszczy oraz Dom Pomocy Społecznej. Co istotne, liczba odbiorców nadal rośnie.

Przydomowa serowarnia w gospodarstwie Swędrowskich

Jak wynika z relacji Swędrowskiego, przy produkcji produktów mlecznych, które są sprzedawane m.in. na jarmarkach bożonarodzeniowych, pracuje cała rodzina.

Mleko pozyskiwane od zwierząt jest sprzedawane w butelkach. Rolnicy zajmują się również produkcją różnego rodzaju serów, podpuszczek oraz twarogów naturalnych. W ofercie znajdują się dodatkowo jogurty naturalne, pitne i desery.

– Mamy przydomową serowarnię ze wszystkimi pozwoleniami, atestami, w której przerabiamy nasze mleko na produkty, czyli sery podpuszczkowe, twaróg i jogurty – opowiada rolnik.

Sklep z nabiałem w Jaroszewie czynny 24/24

Jak się okazuje, Swędrowscy nie poprzestali na sprzedaży hurtowej swoich produktów i otworzyli również przydomowy sklepik z nabiałem, w którym można robić zakupy 24 godz. na dobę i to przez 7 dni w tygodniu!

– Mamy jeden punkt sprzedaży znajdujący się przy naszym gospodarstwie. Sklepik jest otwarty przez 24 godz. 7 dni w tygodniu. Działa to na takiej zasadzie, że możliwa jest płatność blikiem albo odliczoną gotówką do kasy. W witrynie chłodniczej znajdują się nasze produkty. Każdy, kto chce, może zrobić zakupy, bo drzwi są otwarte. Wystarczy zliczyć na kalkulatorze kwotę i zostawić pieniądze lub zapłacić blikiem – informuje rolnik.

Jakie jest zainteresowanie produktami mlecznymi od rolnika?

Produkty mleczne wytwarzane w gospodarstwie Swędrowskich są popularne w regionie i chętnie kupowane. Jak przyznaje Swędrowski, klient przyjeżdżający do ich gospodarstwa wie, po co jedzie.

– Ludzie chętnie korzystają z takich rozwiązań, jak nasz sklepik i kupują produkty z gospodarstwa. Widać, że szukają czegoś takiego, jak żywność od rolnika – dodaje.

RHD na plus dla Swędrowskich

Jak przyznaje rolnik, pod względem finansowym opłacalność sprzedaży mleka bezpośrednio lub poprzez rolniczy handel detaliczny jest nawet 3 razy większa. Zaznacza jednak, że w pracę jest zaangażowana cała rodzina, co ma swoje minusy.

– Ciężko określić, czy bardziej opłaca się sprzedaż mleka do mleczarni, czy bezpośrednio z gospodarstwa. Pod względem finansowym opłacalność jest trzy razy większa przez taką sprzedaż, jaką my prowadzimy, czyli sprzedaż bezpośrednią albo w ramach rolniczego handlu detalicznego. W produkcję zaangażowana jest cała rodzina. Pracują nad tym 4 osoby. Finansowo na plus, aczkolwiek zostaje mniej życia rodzinnego. Po prostu pracujemy razem przez 7 dni w tygodniu, spędzamy je ze sobą – wyjaśnia Swędrowski.

Nabiał prosto z gospodarstwa na jarmarkach bożonarodzeniowych

W bieżącym roku stoisko z produktami mlecznymi pochodzącymi z gospodarstwa rodziny Swędrowskich można odwiedzić na kujawskich jarmarkach bożonarodzeniowych. Jak informuje rolnik, obecność na tego typu wydarzeniach nie jest dla niego i rodziny debiutem, ponieważ w poprzednich latach również wystawiali swoje produkty na sprzedaż.

– Byliśmy na jarmarkach już w poprzednich latach. Są dla nas okazją do promocji i reklamy. Nie uderzamy w reklamy internetowe, nie mamy swojej strony internetowej, jesteśmy tylko na Facebooku i właśnie przez takie jarmarki ludzie mogą się dowiedzieć o produkcji, którą prowadzimy w gospodarstwie. Przyjęło się to super, na takich jarmarkach zawsze jest możliwość degustacji. Mamy osobno wystawiony stolik degustacyjny z naszymi skrojonymi produktami, gdzie ludzie mogą podejść i spróbować każdego smaku. To nasza reklama i wizytówka, że stolik degustacyjny jest cały czas pełen. Kiedy ktoś przy nim stoi i się uśmiecha, to od razu wiadomo, że będzie kupował – opowiada Swędrowski.

Wachlarz produktów nie jest byle jaki. Na jarmarku można spróbować różnego rodzaju serów podpuszczkowych o smaku: ostrej papryki chili, pomidorów suszonych, smaków włoskich, czosnku niedźwiedziego i kozieradki czubrycy. Dodatkowo w ofercie znajdują się dwa rodzaje ricotty: solna, słodka i wędzona oraz ser firmowy – wędzony.

– Bazą do naszych serów podpuszczkowych jest naturalne mleko surowe o zawartości tłuszczu 4,2% i 3,7% białka. Z tego mleka mamy maślankę, masło, ser kanapkowy oraz pastę – wyjaśnia rolnik.

Na jakich jarmarkach będzie można kupić nabiał z GR Swędrowscy?

Jak informuje Swędrowski, w tym roku produkty wytwarzane w jego gospodarstwie będzie można jeszcze nabyć podczas jarmarków bożonarodzeniowych.

– Na Politechnice w Bydgoszczy cyklicznie odbywa się jarmark bożonarodzeniowy i wielkanocny. W tym roku będziemy tam po raz trzeci w terminie od 13 do 15 grudnia. Zakładamy, że w 2025 r. pojawimy się również na jarmarku wielkanocnym. 15 grudnia pojawimy się także na jednodniowym jarmarku bożonarodzeniowym w Żninie – zapowiada Swędrowski. 

Krowa Miłka atrakcją stoiska GR Swędrowscy na jarmarkach

Poza stolikiem degustacyjnym przy stoisku GR Swędrowscy znajduje się również sztuczna krowa, pieszczotliwie nazywana Miłką, którą można wydoić!

– Nasza Miłka zdaje egzamin. Przyciąga oko kupujących, przyciąga dzieci. Oczywiście, jeśli któreś dziecko zechce wydoić sobie taką krowę, dostaje papierowy kubeczek mleka, dzieci się cieszą i doją. Dorośli robią sobie zdjęcia, też próbują swoich sił – mówi rolnik.

@jarmark.bydgoszcz Do 1 grudnia na naszym jarmarku możecie kupić naturalne wyroby 🧀 Państwa Swędrowskich! W ofercie znajdziecie różnego rodzaju sery 🧀, jogurty 🥛 oraz inne przetwory mleczne 🍶. Wystawcy biorą również udział w programie KOWR #KupujŚwiadomie 💚. Zapraszamy! 🎄 #bydgoskijarmarkświąteczny #bydgoszczanie #bydgoszcz #jarmark #jarmarkbozonarodzeniowy #jarmarkswiateczny #święta #bozenarodzenie #dc #foryou #dlaciebie #jarmarknamoście #christmas ♬ original sound – Bydgoski Jarmark Świąteczny

Z jakich programów korzystają Swędrowscy?

Gospodarstwo Swędrowskich jest członkiem dwóch programów, dzięki którym mogą rozwijać swoją sprzedaż. Jednym z nich jest promowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa program „Kupuj świadomie”.

– KOWR prowadzi program „Kupuj świadomie”, do którego przystąpiliśmy i otrzymaliśmy propozycję wystąpienia na jarmarku Politechniki Bydgoskiej. To tam zaczynaliśmy naszą przygodę z jarmarkami. W tym programie chodzi o promocję rolnika, który prowadzi taką sprzedaż, jak my. Celem jest skrócenie łańcuchów sprzedaży. KOWR utworzył program „Kupuj świadomie”, żeby konsument wiedział, że to jest sprzedawane prosto od rolnika, a nie przez jakąś sieć. Nam się po prostu nie opłaca dokładać jakichś ulepszaczy, czy konserwantów, bo ludzie szukają świeżego produktu, który ma krótki termin przydatności do spożycia i trzeba go zjeść – tłumaczy Swędrowski.

Drugim z programów, w którym uczestniczy GR Swędrowscy, jest „Lokalna żywność z Kujaw i Pomorza”.

– Jesteśmy również w programie „Lokalna żywność z Kujaw i Pomorza”, który wspiera Urząd Marszałkowski w Toruniu. W Przysieku znajduje się siedziba, w której co miesiąc przez 7 dni jest otwierane okienko od 20 dostawców – rolników. Jest tam dostępna lista produktów, jakie można kupić. Przez cały tydzień ktoś może dorzucać do swojego koszyka produkty, które chciałby zamówić. Potem okienko się zamyka, my dostajemy listę, kto i co zamówił, a na drugi dzień mamy obowiązek to dowieźć do Przysieka. Trzeciego dnia jest już rozpiska albo odbiór zamówionych produktów w danych punktach w Toruniu – wyjaśnia rolnik.

Czy warto stawiać na RHD i sprzedaż bezpośrednią?

Zdaniem Michała Swędrowskiego, warto próbować i nie należy zamykać się na nowe. Jak informuje rolnik, czasem wystarczy tylko chcieć, by osiągnąć zamierzony cel.

– Sprzedaż bezpośrednia czy RHD to plus finansowy. Każdy pracuje dla pieniędzy, a to jest opłacalne. Nie można się bać. Przepisy nie są straszne i wymagające. Trzeba oczywiście zachować higienę i mieć HACCP, a potem wszystko uzupełniać. W związku z tym, że działamy w ramach RHD, musimy wszystko zapisywać, co jak się odbywa, ale jest to do zrobienia. Warto również nawiązywać kontakty i przede wszystkim nie wstydzić się tego, co się robi – podsumowuje Swędrowski.

Zobacz również: 

Pieniądze

Sprzedaż bezpośrednia i RHD. Jak zarabiają na tym rolnicy z Opolszczyzny?

Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *