Miastowi zakłócają pracę rolników
Ludzie z miasta migrują na wieś, bo najczęściej uważają, że będzie im się tam żyło lepiej. Natomiast rolnikom żyjącym na wsi od urodzenia jest tam coraz gorzej ze względu na napływową ludność, oczekującą od nich ograniczenia pracy w niedzielę i święta, jakby mało problemów stwarzały im zmieniające się przepisy dotyczące polityki rolnej. Polska staje się społeczeństwem, w którym zdecydowana wększość wychodzi z założenia, że jak jest dzień wolny od pracy albo święta, to jest wolny, a na wsi to już w ogóle nic się w tym czasie nie robi. Z biegiem lat ubywa osób rozumiejących specyfikę życia rolnika i pracy na wsi. Ludzka wyrozumiałość ustępuje miejsca egoizmowi i dbałości o własną wygodę. Stąd mnożą się zgłoszenia wpływające do policji, które dotyczą zakłócania ciszy nocnej lub niedziel i świąt przez pracę rolnika.
W ostatnim czasie portal Top Agrar.pl poruszył kwestię „wlepiania” mandatów rolnikom za pracę w niedzielę, święta i po 22.00. Donoszenie przez miastowych na gospodarzy uprawiających pole, czy zbierających plony w godzinach nocnych staje się globalnym trendem. Co gorsza, prawo wymaga od policji interweniowania w sytuacji, gdy mają zgłoszenie o zakłócanie ciszy nocnej przez rolników.
Jak podaje TAP, nie tylko polscy, ale również niemieccy rolnicy nie mają lekko z miejską, napłwywową ludnością. Okazuje się, że w Bawarii dwóch gospodarzy otrzymało niedawno mandaty za niedzielną pracę w polu, a wszystko to dzięki doniesieniu „życzliwych” obserwatorów. Warto zaznaczyć, że w tym regionie Niemiec podejmowanie pracy związanej z uprawą w niedzielę i święta, jeśli nie jest ona konieczna, jest surowo zabronione. Nie da się jednak ukryć, że gdyby nie sygnał sąsiadów, policja nawet nie wsiadłaby do radiowozu.
Czy rolnicy w Polsce mogą dostać mandat za pracę w polu nocą lub w święta?
Nadokmisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z dziennikarzami TopAgrar.pl przekazał następujące informacje na temat sytuacji, w których rolnik może zostać ukarany mandatem za wykonywanie swojej pracy.
Okazuje się, że osoby uważające, że praca rolnika w godzinach nocnych, czyli po 22.00, zakłóca ich spokój, mają prawo do zgłoszenia tego faktu na policji, a ta ma obowiązek przeprowadzenia interwencji, która zazwyczaj ma różny skutek.
Policjanci bazują na Kodeksie wykroczeń, dzięki któremu kwalifikują rodzaj przyjętego zgłoszenia. Stróże prawa najczęściej traktują rolników ulgowo, ale jeśli dochodzi do sytucji wymagającej określenia czynu wyrządzonego przez niego jako wykroczenie, zdarza się, że przyznają mandaty w wysokości od 20,00 do nawet 3 tys. zł.
Czy będzie zmiana w prawie karzącym rolników za prace nocą i w święta?
Jak przypomina TAP, mimo że na początku marca br. w Sejmie pojawił się projekt znowelizowania przepisów wynikających z Kodeksu wykroczeń, nakładających na rolników kary za m.in. pracę w godzinach nocnych, został odrzucony.
Czy rolnik może pracować w niedzielę?
Zgodnie z Kodeksem pracy rolnik ma pełne prawo do wykonywania swojego zawodu w niedzielę i święta, ponieważ rolnictwo i hodowla znajdują się w wyróżnionej ósemce przypadków.
Więcej o karach dla rolników za pracę w nocy przeczytasz w artykule poniżej:
oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: TopAgrar.pl