Stawki dopłat bezpośrednich za 2024 rok będą dużo niższe. Wynika to z niższego kursu euro i wzrostu zainteresowania rolników ekoschematami. Deklarowana przez nich powierzchnia na ekoschematy wzrosła o 2,3 mln ha. W związku z tym stawki dopłat zostały zredukowane nawet o 40 procent! Na przykład za Integrowaną Produkcję Roślin płatność wyniesie tylko 810,96 zł, czyli aż o 553 zł mniej niż w tamtym roku – wtedy było to 1363,77 zł/ha.
Wojciechowski: Polska może wystąpić o przesunięcie środków na ekoschematy
Ale zdaniem komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego można to jeszcze zmienić i podnieść rolnikom stawki ekoschetamów. Poinformował, że jeśli polski rząd wystąpi o przesunięcie środków na ekoschematy, to KE wyrazi na to zgodę. Podkreślił jednocześnie, że obniżenie stawek za ekoschematy to decyzja polskiego rządu, a nie Komisji Europejskiej.
– Komisja chętnie przyjmie takie zmiany polskiego KPS, które pozwolą zachować, a nawet podwyższyć obecne stawki ekoschematów, o ile polski rząd przedstawi takie zmiany – napisał Wojciechowski na platformie X. Dodał, że skoro jest więcej chętnych na ekoschematy, to Polska powinna zwiększyć przydział środków na ekoschematy.
Wojciechowski przypomniał też, że politycy rządzącej Koalicji obiecywali znaczne zwiększenie dopłat dla rolników aktywnych, a finalnie je obniżyli.
– Szli krzycząc – wspierać tylko aktywnych! – a gdy sami już usiedli do podziału koperty i mogli tym najbardziej aktywnym „ekoschematowym” dodać, to wbrew własnym hasłom odjęli. Można to jeszcze naprawić, wystarczy wniosek o zmianę KPS – podkreślił komisarz.
Mniej pieniędzy na dopłaty podstawowe, więcej na ekoschematy. „Pokazałoby to, ilu jest aktywnych rolników”
Zdaniem Wojciechowskiego płatność podstawowa powinna zostać obniżona, a środki przesunięte na ekoschematy obszarowe i dobrostanowe.
– Pokazałoby to, ilu jest aktywnych rolników, a ilu cwaniaków którzy tylko tą ziemię posiadają – zaznaczył i podkreślił, że obniżanie stawek za ekoschematy to niesprawiedliwość wobec najbardziej aktywnych rolników.
Dopłaty bezpośrednie za 2024 rok: jakie stawki? O tym piszemy w artykule:
Kamila Szałaj