Dopłaty bezpośrednie po 2027 roku. Wojciechowski ma pomysł na nową płatność
Toczą się prace nad założeniami polityki rolnej UE po 2027 roku. Wszystko wskazuje na to, że system dopłat bezpośrednich zostanie utrzymany, choć zapewne będzie zmodyfikowany i bardziej ukierunkowany na wsparcie zrównoważonego rozwoju gospodarstw.
Swoje propozycje w tym zakresie przedstawił komisarz ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Jego zdaniem w nowym kształcie w WPR powinna się znaleźć nowa płatność redystrybucyjna dla gospodarstw mieszanych. Miałaby stanowić dodatkowe wsparcie dla hodowców.
– W WPR po 2027 roku sugeruję nową płatność redystrybucyjną dla gospodarstw mieszanych, łączących w zrównoważony sposób produkcję roślinną i zwierzęcą (w dobrostanie). 10 proc. budżetu dopłat bezpośrednich powinno być zarezerwowane na extra płatność dla takich gospodarstw – tłumaczy Wojciechowski na platformie X.
„Jak 3 hektary to nie więcej niż 6 krów”
Komisarz zaznacza, że nowa dopłata powinna być skierowana do wszystkich gospodarstw mieszanych, ale zrównoważonych.
– Czyli jak 3 hektary to nie więcej niż 6 krów, a jak 300 hektarów to nie więcej niż 600 krów. Tak to widzę – podkreśla.
Zdaniem rolników komentujących ten wpis, sama idea jest słuszna, ale wsparcie należałoby zróżnicować i większą pomoc skierować do biedniejszych regionów.
Wojciechowski proponuje 7 płatności bezpośrednich
Według Wojciechowskiego płatność redystrybucyjna powinna stanowić 10 proc. dopłat bezpośrednich. A pozostałe płatności bezpośrednie w przyszłej WPR komisarz proponuje podzielić w następujący sposób:
- płatność podstawowa – 35 proc.
- ekoschematy – 25 proc.
- redystrybucyjna dla małych gospodarstw – 10 proc.
- redystrybucyjna dla gospodarstw mieszanych – 10 proc.
- płatności związane z produkcją – 10 proc.
- do białkowych – 5 proc.
- młody rolnik – 5 proc.
O propozyjcach komisarza Wojciechowskiego dotyczących dopłat bezpośrednich po 2027 roku pisaliśmy też tu:
Kamila Szałaj