Wraz z początkiem lutego br. Dolnośląska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie 20 tys. ha ziemi rolnej, których umowy dzierżawy zostały podpisane w latach 90.
Zawarte w tamtym okresie umowy skończyły się w roku 2023 lub skończą w bieżącym, w związku z czym wrócą do Zasobu Nieruchomości Własności Rolnej Skarbu Państwa i będą mogły trafić do farmerów w ramach przetargów ograniczonych na dzierżawę lub po przeprowadzeniu publicznych przetargów, zostaną z nich utworzone ośrodki produkcji rolniczej.
Wówczas rolnicy sugerowali, że możliwość wydzierżawienia tej ziemi nie nastąpi zbyt szybko, a ponadto zgłosili uwagi do sposobu pracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, o czym więcej pisaliśmy w artykule pt. „Ziemia rolna: 20 tys. ha do rozdysponowania na Dolnym Śląsku. Kiedy KOWR przekaże je rolnikom?
Ile ziemi rolnej KOWR przekazał do Kościoła?
Z informacji, które uzyskaliśmy od KOWR wynika, że w latach od 2014-2023 na rzecz kościelnych osób prawnych przekazano nieodpłatnie łącznie 4 467 ha, z czego na rzecz:
- Kościoła katolickiego 4 323 ha,
- innych związków wyznaniowych 144 ha.
Z prowadzonej w podziale na oddziały terenowe przez KOWR ewidencji gruntów przekazywanych na rzecz kościelnych osób prawnych wynika, że w latach 2014-2023 OT we Wrocławiu przekazał im łącznie 360 ha, z czego na rzecz:
- Kościoła katolickiego 342 ha,
- innych związków wyznaniowych 18 ha.
Ile gruntów rolnych Kościół dzierżawi z KOWR?
Jak się okazuje, według stanu na 31 grudnia 2023 r. w dzierżawie przez kościelne osoby prawne znajdowało się 107 ha, z czego 6 ha w OT we Wrocławiu. Poniższa tabela przedstawia powierzchnię gruntów, które z tych umów powrócą do ośrodka w poszczególnych latach:
Ile gruntów kupił Kościół od KOWR w ostatnich latach?
Z danych zgromadzonych przez KOWR wynika, że w latach 2014-2023 do Kościoła katolickiego sprzedano łącznie 20 ha, z czego w OT we Wrocławiu 0,05 ha.
Średnia cena za 1 ha dla całej Polski wyniosła 317 546 zł, a w OT we Wrocławiu 451 581 zł za 1 ha, przy czym KOWR zaznacza, że sprzedane nieruchomości nie miały charakteru rolnego.
Zapisz się na forum mleko – KLIKNIJ TUTAJ.
Oprac. Justyna Czupryniak