Rolnicy się nie zatrzymują. 20 lutego znów protesty w całej Polsce
Rolnicy nie ustają w walce o swoje gospodarstwa. Już 20 lutego odbędą się kolejne protesty w całej Polsce. Postulaty mają w zasadzie te same, co przy poprzednich strajkach. Żądają wstrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy, wycofania się z europejskiego Zielonego Ładu i odbudowy hodowli w Polsce. Poza tym domagają się pomocy suszowej, dopłat do zbóż, rzepaku, mleka i nawozów, a także do innych produktów rolnych, np. malin i miodu. Apelują także o inwestycje w infrastrukturę eksportową.
– Problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem – wyjaśnia rolnicza Solidarność, która też organizuje strajki.
Gdzie odbędą się protesty rolników 20 lutego? Zobacz MAPĘ protestów
20 lutego rolnicy zamierzają strajkować w całej Polsce. Na mapie zaznaczono już ponad 100 miejsc protestów. Duży protest odbędzie się m.in. we Wrocławiu. Rolnicy zablokują wjazdy i zjazdy m. in. na autostradę A4 oraz drogi ekspresowe S3 i S5.
Natomiast wokół Poznania rolnicy planują zorganizować pięć blokad na węzłach komunikacyjnych. Ciągnikami zastawią wjazdy i zjazdy na autostradę A2 oraz drogi ekspresowe S5 i S11.
– 20 lutego o godzinie 8.00 zbieramy się w wyznaczonych punktach i blokujemy najważniejsze węzły komunikacyjne miasta Poznań. Nie możemy pozwolić aby rząd przymykał oko na import zboża i rzepaku z Ukrainy bez papierów, oraz na to, żeby ci którzy to pokazują byli zastraszani i ścigani przez ukraińskie służby. W kwestii Zielonego Ładu też nie podjęto żadnych kroków, które by nas satysfakcjonowały! Tym samym ostrzegamy władze, że lekceważenia nas rolników sprawi, że protesty będą przybierały coraz bardziej agresywny charakter, czego z resztą mogliśmy być świadkami wczoraj w Wrocławiu – czytamy na profilu Roli Wielkopolski na Facebook.
Strajk rolników odbędzie się także w Bydgoszczy przed urzędem wojewódzkim, gdzie 9 lutego doszło do przepychanek rolników z policją. Szereg akcji protestacyjnych zaplanowano także w okolicach Lublina.
Rolnicy z Warmii i Mazur będą protestować w Elblągu, Ełku, Olsztynie, Stawigudzie oraz dołączą do blokady S7 na odcinku Mława-Glinojeck. Planowana jest także blokada drogi wojewódzkiej Suwałki – Olecko. Duża akcja protestacyjna szykowana jest także w woj. Zachodniopomorskim.
Nieoficjalnie rolnicy informują, że planują blokować centra dystrybucyjne sieci handlowych, m.in. Biedronki, Lidla, Auchan, Netto i Carrefoura. Jednocześnie cały czas, od 9 lutego trwają strajki na granicy, m.in. w Medyce i Dorohusku, a także w Myśliborzu na trasie S3 i w Namysłowie.
Poniżej mapa protestów:
Do rolników dołączają myśliwi
Do protestu rolników dołączają także myśliwi. Jak informuje portal topagrar.pl, Fryderyk Walichta, delegata na Krajowy Zjazd Delegatów tłumaczy, że myśli nie zgadzają się na zniszczenie polskiego rolnictwa przez delegalizację łowiectwa.
– Niech za każdym ciągnikiem stanie samochód myśliwego. Niech na każdym proteście nie zabraknie sylwetek myśliwych. Naszym symbolem będą pomarańczowe kamizelki i kapelusze. Jeśli nie teraz, to już nigdy. Nic o nas, bez nas! – pisze Fryderyk Walicht.
Co z protestem rolników w Warszawie?
Protest w Warszawie planowany na 20 lutego został przesunięty na 27 lutego. Manifestacja ma się odbyć się w centrum stolicy. Działaczy z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych wesprą rolnicy m.in. z Niemiec, Francji, Holandii i z Litwy.
23 lutego rolnicy zablokują granicę
Z kolei na piątek 23 lutego rolnicy zapowiadają wielką blokadę granicy z Ukrainą. Wspólna manifestacja wszystkich liderów protestów ma się odbyć w Zosinie lub Dorohusku.
Mapa protestów rolników: gdzie zgłosić strajk?
Mapę tworzy Instytut Gospodarki Rolnej. W celu zgłoszenia lokalizacji protestów organizatorzy proszą o przesłanie informacji na adres mailowy: mapa@eunitedagri.pl, zgodnie z poniższym szablonem:
- Kontakt: Imię i nazwisko
- Telefon: Numer kontaktowy
- Powiat:
- Województwo:
- Dokładna lokalizacja: (np. odnośnik do pinezki na mapie Google)
Kamila Szałaj