Ceny świń spadły nawet do 8 zł/kg wbc
Ceny świń w Polsce nadal spadają. W ciągu tygodnia część zakładów obniżyła stawki nawet o 70 gr. Niektóre zakłady za wagę poubojową płacą już tylko 8 zł.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 5,00 zł/kg do 6,90 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,40 zł/kg.
– Oficjalne cenniki oscylują w granicach 8,40-8,60 zł za kg w klasie E. To stawka nadal poniżej oficjalnej ceny minimalnej za Odrą. Czy tak jest też w pertraktacjach indywidualnych? Wiele zależy od tego, czy dany zakład potrzebuje świń, czy też nie. Ale i tak nie spodziewajmy się znacznych odstępstw od cen oficjalnych. Zakłady nie są skore do podwyższania stawek, ponieważ nie czują takiej presji, co było widoczne chociażby w lato. Mamy teraz okres „spokoju”, który dla nas rolników (szczególnie w cyklach otwartych) jest okresem słabszych przychodów, a dla zakładów odbudowy pozycji – uważa Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 15–21.01.2024 r. przeciętna cena świń rzeźnych w zakładach monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW ukształtowała się na poziomie 6,89 zł/kg, o 2 proc. niższym niż tydzień wcześniej oraz o 3 proc. niższym niż przed miesiącem. Żywiec wieprzowy był o około 6 proc. tańszy niż przed rokiem.
Ceny świń w Niemczech bez zmian
W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG (mimo spadku na małej giełdzie) pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 1 lutego nadal wynosi 2,00 euro/kg. Będzie obowiązywała do 7 lutego. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,66 zł/kg.
Eksperci: spadki cen świń mamy już za sobą
Analitycy rynkowi mają jednak pocieszające wiadomości dla rolników. Ich zdaniem jest wiele sygnałów, że spadki cen skupu mamy już za sobą.
– Podaż żywca wieprzowego w krajach unijnych maleje. Już w lutym br. powinny pojawić się pierwsze widoczne niedobory tuczników na rynku. […] W niedługim okresie przewidywana jest poprawa sytuacji. Podobnie jak w innych krajach unijnych rynek wieprzowiny powinien wykazywać większe ożywienie – ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Także zdaniem analityków ING sytuacja ulegnie stopniowej stabilizacji.
– Malejąca podaż zaczyna dawać się we znaki. Podobna tendencja widoczna jest w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ten czynnik pozwala przewidywać możliwość wzrostu stawek w kolejnych tygodniach – tłumaczą bankowi eksperci.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 26 stycznia 2024 roku (w porównaniu do cen z 19 stycznia)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin – 5,95 zł/kg (spadek o 30 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,00-6,40 zł/kg (spadek o 30-40 gr);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 5,90 zł/kg (spadek o 50 gr);
- Marciniak, Sędzimirowice – 5,90 zł/kg (bez zmian);
- Ubojnia Maciejek – 5,80-6,40 zł/kg (spadek o 40 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,90 zł/kg (spadek o 20 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 8,40 zł/kg wbc kl. E (spadek o 20 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,00-6,50 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,70 zł/kg (spadek o 40 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,00-6,50- zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 8,00 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 70 gr);
Kamila Szałaj
fot. arch.