W ubiegłym roku rolnicy po raz pierwszy ubiegali się o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Okazało się jednak, że realizacja niektórych wymogów nie była prosta. Problem był m.in. z dokumentowaniem zabiegów dwóch ekoschematów: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo. By udowodnić wykonanie tych praktyk rolnicy musieli przesyłać za pośrednictwem aplikacji Mobilna ARiMR zdjęcia geotagowane.
W 2023 roku rolnik mógł złożyć oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego
Po apelach rolników ministerstwo rolnictwa poszło jednak na rękę gospodarzom i zgodziło się, by zamiast zdjęć składane były oświadczenia do biur ARiMR. Oświadczenie należało złożyć w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (jeżeli praktyka była wykonana przed dniem złożenia wniosku) lub 14 dni od dnia wykonania praktyki, jednak nie później niż do dnia 7 listopada roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
Oświadczenie czy zdjęcie geotagowane? Jak rolnik udowodni ekoschemat w 2024 roku?
Rolnicy chcieliby, by te ułatwienia przedłużyć na 2024 rok i na kolejne lata. Jest spora szansa, że tak się stanie, bowiem ministerstwo rolnictwa myśli nad wprowadzeniem takiej możliwości.
– Informuję, że rozważa się wprowadzenie możliwości weryfikacji realizacji ww. praktyk poprzez składanie oświadczenia o wykonaniu ww. praktyk również w kolejnych latach wdrażania ekoschematów, w sytuacji jeżeli rolnik nie będzie mógł wykonać zdjęcia geotagowanego – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa w informacji przesłanej 8 stycznia 2024 r. Krajowej radzie Izb Rolniczych.
Stosowanie nawozów a siła wyższa
Warto też pamiętać, że w przypadku gdy rolnik zadeklarował ww. praktyki, a niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, uniemożliwiły mu zastosowanie nawozów, powinien zgłosić do Agencji wystąpienie tzw. siły wyższej. Wówczas rolnik powiadamia Agencję o zaistnieniu takich okoliczności i składa dowody potwierdzające ich wystąpienie. W przypadku potwierdzenia przez Agencję wystąpienia siły wyższej (każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie) nie stosuje się kar. Co do zasady ustalenie, czy dana sytuacja jest siłą wyższą czy nie, zależy od tego w jakich konkretnych okolicznościach doszło do danego zdarzenia, a więc czy w tych okolicznościach to zdarzenie było nadzwyczajne i nieprzewidywalne, i których następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności.
Kamila Szałaj