Świątecznych podwyżek cen bydła nie ma
Ceny bydła w Polsce spadają, mimo okresu świątecznego. Z danych MRiRW wynika, że w okresie 4 – 10.12.2023 r. cena zakupu bydła rzeźnego wyniosła średnio 9,71 zł/kg i była niższa niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 0,3 proc. i 9,5 proc. Za byki 12-24 miesiące w okresie 4 – 10.12.2023 r. płacono średnio 10,80 zł/kg, za krowy 7,59 zł/kg, a za jałówki 10,63 zł/kg.
Ceny bydła spadną
Niestety, zdaniem analityków Credit Agricole, ceny skupu bydła pozostaną w trendzie spadkowym.
– Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych kwartałach obserwować będziemy stopniową odbudowę pogłowia bydła w UE wspieraną przez bardzo wysoką na tle historycznym opłacalność jego produkcji, co będzie dodatkowo oddziaływać w kierunku spadku cen skupu – wyjaśniają analitycy Credit Agricole w najnowszej, zimowej AgroMapie. Dodają, że głównymi przyczynami obniżenia cen są osłabienie popytu na wołowinę w warunkach zmniejszenia siły nabywczej gospodarstw domowych oraz malejąca presja kosztowa ze względu na spadek cen pasz.
Także zdaniem Mariusza Dziwulskiego z PKO BP, ujemna roczna dynamika cen bydła utrzyma się do końca 2023 i w pierwszych miesiącach 2024.
– Mimo, że wzrost siły nabywczej konsumentów (efekt dezinflacji) może wpływać na stopniową odbudowę popytu, to w kierunku spadków oddziaływać będą dalej spadające ceny pasz oraz obniżki cen drobiu i wieprzowiny. Wsparciem dla cen wołowiny będzie wciąż malejąca, choć w mniejszym tempie, podaż. KE ocenia, że w całym 2024 unijna produkcja wołowiny zmaleje o 0,9 proc. r/r, co może być – tłumaczy ekspert.
Jakie będą ceny bydła w 2024 roku?
Zdaniem ekonomistów z Credit Agricole cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 9,85 zł/kg oraz 9,10 zł/kg na koniec 2024 r. To oznacza, że w ciągu najbliższego roku stawki płacone przez ubojnie spadną o ok. 60 gr.
Więcej na temat prognoz cen bydła przeczytasz TUTAJ:
Kamila Szałaj