Od 1 czerwca 2023 r. trwają badania:
- „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” (formularz R-SGR),
- „Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego” (formularz R-ZW-S).
W jaki sposób można było przekazać dane do GUS o gospodarstwie?
Rolnicy, którzy zostali wytypowani do powyższych badań, mieli możliwość przekazania danych o swoich gospodarstwach poprzez:
- samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach od 1 – 16 czerwca 2023 r., który został udostępniony na stronie badanirolne2023.stat.gov.pl,
- rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego w dniach 19 czerwca – 14 sierpnia 2023 r.
Co trzeba było zrobić, by wziąć udział w badaniu online?
Wzięcie udziału w badaniu online było możliwe po zalogowaniu się za pomocą loginu i listu Prezesa GUS oraz numeru PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego.
Mały spis rolny
Powyższe badania prowadzone przez GUS są nazywane małym spisem rolnym, ponieważ ich celem jest:
- dostarczenie informacji pozwalającej na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych oraz ich wieloprzekrojowej charakterystyk,
- uzyskanie informacji o pogłowiu świń oraz produkcji żywca wieprzowego w danym okresie sprawozdawczym oraz o kwartalnych cenach zakupu i dzierżawy ziemi rolnej.
Ile gospodarstw zostało wytypowanych do badania GUS – świnie?
Do powyższych, obowiązkowych badań, zostało łącznie wytypowanych 145 tys. gospodarstw rolnych. Rolnicy zostali poinformowani o badaniu za pośrednictwem listu.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: krir.pl