Dotacje na las i zadrzewienie 2023. Rolnik może dostać do 18 tys. zł/ha

Pieniądze na zadrzewienie – jak wnioskować? 

Do 31 lipca ARiMR przyjmuje wnioski o pieniądze na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe. Można wnioskować o dofinansowanie na: 

  • zalesianie gruntów rolnych; 
  • tworzenie zadrzewień śródpolnych; 
  • zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych; 
  • zakładanie systemów rolno-leśnych. 

Wszystkie typy interwencji uwzględnione są w jednym formularzu. Dokument można wypełnić i przesłać wyłącznie drogą elektroniczną. 

Jakie wsparcie można dostać na zalesianie gruntów rolnych? 

W ramach interwencji dotyczącej zalesiania gruntów rolnych można otrzymać jednorazowe wsparcie pieniężne na założenie uprawy leśnej oraz jej ochronę przed zwierzyną. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego, a także jednostki organizacyjne gmin, powiatów czy województw, które: 

  • są właścicielami lub współwłaścicielami gruntu, na którym chcą posadzić las (kwalifikujący się do wsparcia teren może być własnością małżonka wnioskodawcy); 
  • zobowiążą się do wykonania zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia opracowanego przez nadleśniczego (jeżeli jest to przewidziane w planie, trzeba zobowiązać się do zabezpieczenia drzew i krzewów przed zniszczeniem); 
  • posiadają decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych (o ile jest to wymagane). 

Odpowiednie warunki powinien spełnić także grunt, który ma być poddany zalesieniu. Musi on być wykazany w ewidencji gruntów i budynków jako rolny i musi być użytkowany jako pole lub sad. Mogą to być również grunty z sukcesją naturalną. Co więcej, teren powinien być przeznaczony do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli działka przeznaczona pod zalesienie nie graniczy z lasem lub obszarem zalesionym, jej szerokość musi być większa niż 20 metrów. Działka powinna również być położona poza obszarami Natura 2000, rezerwatami przyrody, parkami krajobrazowymi lub narodowymi czy ich otulinami, jednak jest wyjątek. Jeżeli zalesienie nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów, a w przypadku obszarów Natura 2000 z planami ochrony albo planami zadań ochronnych tych obszarów albo z celami ochrony tych obszarów, można je przeprowadzić. 

Ilu sadzonek trzeba użyć do zadrzewienia? 

W programie zalesiania gruntów rolnych przewidziano ilość sadzonek, których należy użyć. Jest ona inna dla każdego gatunku drzewa. Przykładowo, dla sosny wynosi od 8 tys. do 10 tys. szt./ha, dla dębu lub buka – od 6 tys. do 8 tys. szt./ha

Pomoc w danym roku przyznawana jest maksymalnie do 40 ha. Właściciel może starać się w kolejnych latach o premię pielęgnacyjną (przez 5 lat) lub zalesieniową (przez 12 lat). 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłaty do zadrzewień śródpolnych? 

Podobnie jak w przypadku zalesiania gruntów rolnych, o pieniądze na zadrzewienia śródpolne mogą starać się osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego, a także jednostki organizacyjne gmin, powiatów czy województw. Wnioskujący powinien być właścicielem lub współwłaścicielem gruntu przeznaczonego pod zadrzewienie i zobowiązać się do wykonania zadrzewienia tworzącego zwarty obszar o powierzchni od 10 do 50 arów powiązany gospodarczo lub przyrodniczo. Pieniądze przyznawane są jednorazowo do maksymalnie 40 ha. 

Działka przeznaczona pod zadrzewienie powinna mieć szerokość od 4 do 20 m. Obszar powinien być wykazany w ewidencji gruntów i budynków jako teren rolny i użytkowany jako orny, a w ciągu 24 miesięcy przed wykonaniem zadrzewienia nie wolno usuwać z niego drzew ani krzewów. 

Do zadrzewienia należy użyć co najmniej 3 różnych gatunków lub rodzajów drzew lub krzewów, przy czym udział gatunków liściastych powinien wynosić co najmniej 90 proc. Najmniej liczny gatunek lub rodzaj drzew lub krzewów spośród trzech najliczniejszych powinien wynosić co najmniej 10 proc. Wykonane zadrzewienie powinno zostać zabezpieczone przed zniszczeniem i utrzymywane od 3 do 5 lat od wypłaty wsparcia. Beneficjent tej pomocy zobowiązany jest do utrzymania przez 5 lat od wypłaty wsparcia co najmniej 51 proc. minimalnej liczby sadzonek drzew lub krzewów, w tym czasie może też ubiegać się o premię z tytułu zadrzewień. 

Kto może dostać pieniądze na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych? 

Jednorazowa pomoc na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych może zostać udzielona osobie fizycznej, osobie prawnej, stowarzyszeniu lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (jeżeli zobowiązała się do wykonania inwestycji zgodnie z wymogami planu inwestycji sporządzonego przez nadleśniczego), która jest właścicielem lub współwłaścicielem lasu. Maksymalna powierzchnia, do której można otrzymać wsparcie w jednym roku wynosi 40 ha. 

Działania, na które udzielane jest dofinansowanie, to: 

  • przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez: 
    • wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 30 do 50 lat lub 
    • dolesianie luk w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 21 do 60 lat, lub  
    • odnowienie drzewostanu uszkodzonego,  
  • zróżnicowanie struktury drzewostanu, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 30 do 60 lat, przez wprowadzenie podszytu (dolnej warstwy w drzewostanie, złożonej z gatunków drzewiastych i krzewiastych, chroniących i uaktywniających glebę), lub 
  • założenie remizy rozumianej jako obszar, na którym są wprowadzane gatunki lub rodzaje drzew lub krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 30 do 60 lat (przy czym remiza powinna być ogrodzona oraz mieć powierzchnię 10 arów), lub 
  • założenie strefy ekotonowej rozumianej jako obszar, na którym są wprowadzane gatunki lub rodzaje drzew lub krzewów w pasie drzewostanu graniczącym z terenem otwartym, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 11 do 30 lat, lub 
  • wykonywanie cięć pielęgnacyjnych w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 11 do 30 lat, polegających na jego rozluźnieniu przez usunięcie drzew niepożądanych. 

Wspierana jest także ochrona nowych nasadzeń przed uszkodzeniami. 

Dofinansowanie na zakładanie systemów rolno-leśnych 

Ostatnią grupę inwestycji stanowi zakładanie systemów rolno-leśnych. Pomoc skierowana jest do rolników lub ich małżonków, którzy są właścicielami gruntu przeznaczonego do założenia takiego systemu. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Ta pomoc ma formę jednorazowego ryczałtu. 

“Założony system rolno-leśny powinien tworzyć zwarty obszar, na którym drzewa lub krzewy posadzone są na gruncie, na którym prowadzona jest działalność rolnicza. Nasadzenia powinny być wykonane w jednym rzędzie lub dwóch rzędach oddalonych od kolejnych nasadzeń w formie jednego lub dwóch rzędów o co najmniej 10 m, ale nie więcej niż 30 m. Drzewa i krzewy powinny być posadzone w odległości 3 m od siebie. W tym celu powinno użyć się co najmniej 3 różnych gatunków lub rodzajów drzew lub krzewów, przy czym co najmniej 51 proc. muszą stanowić gatunki lub rodzaje liściaste. Natomiast najmniej liczny gatunek lub rodzaj drzew lub krzewów spośród trzech najliczniejszych powinien wynosić minimum 10 proc. Nowe nasadzenia trzeba zabezpieczyć albo 3 palikami, albo repelentami, albo osłonkami, albo wełną owczą (z tym, że na tej samej powierzchni powinien zostać zastosowany tylko jeden rodzaj zabezpieczenia)” – objaśnia zasady starania się o dofinansowanie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Dofinansowanie można uzyskać do maksymalnie 40 ha rocznie. Po uzyskaniu pomocy, beneficjent zobowiązany jest do utrzymania przez 5 lat od wypłaty wsparcia co najmniej 51 proc. minimalnej liczby sadzonek drzew i krzewów oraz do ich zabezpieczenia przed zwierzyną przez 3 lata. 

Kto nie może dostać dopłat na zakładanie systemów rolno-leśnych? 

Jak informuje ARiMR, wsparcie w ramach interwencji “Zakładanie systemów rolno-leśnych” nie może być przyznane do gruntów, na których realizowane są zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne z PROW 2014-2020 czy PS WPR 2023-2027, ekologiczne z PROW 2014-2020 czy PS WPR 2023-2027 bądź ekoschematy.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

źródło: ARiMR

fot. envato elements

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *