– Otrzymuję rentę z KRUS i emeryturę z ZUS. Ponoć nie mogę pobierać jednocześnie emerytury i renty. Czy to prawda? – chciałby wiedzieć jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Tylko jedno świadczenie w przypadku zbiegu prawa do emerytury lub renty
Artykuł 33 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników określa, że w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przysługującej na podstawie ustawy z prawem do emerytury lub renty z innego ubezpieczenia społecznego uprawnionemu wypłaca się jedno wybrane przez niego świadczenie.
Odrębne przepisy określają prawo do pobierania świadczeń w razie zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia z prawem do m.in.: renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo wskutek choroby zawodowej.
Jakie jest podejście SN do równoczesnego prawa do emerytury i renty?
Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2019 r. (sygn. akt: III AUa 1164/18) orzekł, że zbieg prawa do świadczeń, o którym mowa w art. 33 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu rolników, występuje wyłącznie w sytuacji, w której jedna osoba spełnia warunki do otrzymania więcej niż jednego świadczenia (emerytury lub renty) z różnych systemów ubezpieczeniowych.
Zdaniem SN należy mieć na względzie, że wyraża on przyjętą przez ustawodawcę ogólną zasadę pobierania jednego świadczenia (tzw. zasada niekumulacji), która dotyczy zbiegu świadczenia przysługującego z tytułu prawa do renty lub emerytury rolniczej ze świadczeniem przysługującym z tych samych tytułów, ale z innego ubezpieczenia społecznego.
dr hab. prof. UAM Aneta Suchoń