– Odziedziczyłam spadek po bracie. Do spadku weszły także nieruchomości rolne. Czy muszę zapłacić podatek od tego spadku? Czy mogę sprzedać grunt dzierżawcy, który go użytkował? Słyszałam, że powinnam prowadzić działalność rolniczą na gruntach przez 5 lat. Czy to prawda? – chciałbym wiedzieć jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Kto musi zapłacić podatek od spadku, a kto jest zwolniony z niego?
Jeżeli chodzi o podatek od spadków, to art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn określa
, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia. Zwolnienie następuje w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Czy obowiązek prowadzenie gospodarstwa przez 5 lat od dnia nabycia dotyczy też dziedziczenia?
Według art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej – prowadzić to gospodarstwo osobiście.
Przepisów tych nie stosuje się jednak do nieruchomości rolnej nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego czy położonej w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Oznacza to, że nie musi Pani prowadzić przez 5 lat działalności rolniczej na przyjętych w spadku bracie gruntach. Może je Pani sprzedać wcześniej.
dr hab. prof. UAM Aneta Suchoń