W grudniu 2023 roku firmie Top Farms wygasła umowa dzierżawy 10 tysięcy hektarów gruntów z KOWR. Ponieważ Top Farms nie zgodził się na 30 proc. wyłączeń swoich gruntów, KOWR nie przedłużył tej dzierżawy.
Ziemia po Top Farms miała szybko trafić do rolników w drodze licytacji, ale tak się nie stało. Na razie wydzierżawiono tylko 560 ha. Reszta ziemi czeka, cały proces się wydłuża, a działania opolskiego KOWR w tym zakresie budzą kontrowersje wśród rolników.
Zapytaliśmy więc KOWR, jak dokładnie ma przebiegać proces rozdysponowania tych gruntów i kiedy się zakończy. W odpowiedzi KOWR poinformował, że ziemia ma trafić w dzierżawę do rolników indywidualnych w celu powiększenia lub utworzenia gospodarstwa rodzinnego. Ośrodek zapewnił też, że nie planuje sprzedaży ziemi przejętej od Top Farms.
KOWR wydzierżawił na razie 566 ha
Jeśli zaś chodzi o samo przejęcie gruntów po Spółce Top Farms Głubczyce, to, jak tłumaczy KOWR, odbywa się ono w czterech etapach. W etapie I przejęto w dniu 16.03.2023 r. do Zasobu 566 ha gruntów. Rozdysponowano je w przetargach ograniczonych na dzierżawę: licytacyjnym i ofert pisemnych. Zostały podpisane wszystkie umowy dzierżawy.
W etapie II przejęto 1910 ha gruntów do Zasobu w dniach: 14.08.2023 r. – 942 ha i w dniu 15.09.2023 r. – 968 ha. Obecnie nieruchomości są w trakcie rozdysponowania w przetargach ograniczonych licytacyjnych i ofert pisemnych, które odbyły się w dniu 28.11.2023 r.
– Z wyżej wymienionej powierzchni nieruchomości 1600 ha przeznaczonych jest dla rolników indywidualnych do dzierżawy (obecnie w trakcie procedury przetargowej/ na części nieruchomości są podpisane umowy dzierżawy), pozostałe około 300 ha przeznaczone jest dla spółek, nad którymi KOWR sprawuje nadzór właścicielski tj. dla Stadniny Koni w Prudniku oraz Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku – tłumaczy KOWR.
8000 ha po Top Farms. Kiedy KOWR ogłosi przetargi na dzierżawę ziemi?
Rolników najbardziej interesują jednak dwa kolejne etapy, gdzie do wydzierżawienia będzie łącznie prawie 8000 ha. Te przetargi dopiero się odbędą. W etapie III KOWR przejął już 2900 ha gruntów, które użyczył Kombinatowi Rolnemu Kietrz, a teraz przygotowuje się do ich rozdysponowania.
– Na czas przygotowania nieruchomości do przetargów dla rolników nieruchomość użyczono do końca bieżącego roku Spółce KOWR Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. W trakcie trwania umowy użyczenia będzie opublikowany wykaz i ogłoszenie na dzierżawę nieruchomości dla rolników indywidualnych – zapewnia KOWR.
Natomiast etap IV ma nastąpić 30.11.2025 r., kiedy to KOWR przejmie do Zasobu pozostałe 4766 ha gruntów. Przetargi na te ziemie odbędą się zapewne dopiero w 2026 roku.
Kamila Szałaj