W artykule przeczytasz:
- Monitoring porodu i znajomość jego prawidłowego przebiegu są podstawą udzielenia odpowiedniej pomocy cielącej się krowie
- Monitoruj czas trwania porodu u krowy
- Sprawdź czy położenie i pozycja cielęcia są prawidłowe
- Jak rozpoznać nogi u rodzącego się cielęcia?
- Oceń wielkość cielęcia
- Ogólna ocena postępu akcji porodowej
- Korekta pozycji cielęcia
- Pomoc w wyciąganiu cielęcia – kiedy można to robić?
- Wycielacz zamiast łańcuchów
- Jeśli nie masz pewności czy akcja porodowa idzie w dobrym kierunku, dzwoń po weterynarza!
- Higiena podczas porodu jest kluczowa
Monitoring porodu i znajomość jego prawidłowego przebiegu są podstawą udzielenia odpowiedniej pomocy cielącej się krowie
Większość porodów nie potrzebuje interwencji ze strony hodowcy ani lekarza weterynarii. Ryzyko pojawienia się trudnego wycielenia, czyli dystocji wzrasta w przypadku pierwiastek oraz krów, u których już wcześniej pojawiły się trudności z wycieleniem. W grupie wysokiego ryzyka zawsze są ciąże mnogie.
Czynników, które wpływają na trudność wycielenia jest wiele. Trudny poród może być wynikiem zbyć dużej wielkości cielęcia, jego nieprawidłowym ułożeniem czy deformacją, a także nieprawidłową budową miednicy, niedojrzałością krowy czy atonią macicy wynikającą z niedoborów żywieniowych.
O tym, na co zwrócić uwagę podczas wycielenia i kiedy podejmować interwencję podczas porodu, informuje prof. dr hab. Holm Zerbe z Kliniki Przeżuwaczy na Uniwersytecie w Monachium, przedstawiając 10 zasad monitorowania porodu i pierwszej pomocy: