Złodzieje ukradli luksusowe auto. Wpadli, bo wieźli go na rozrzutniku obornika [FOTO]

Siedlce. Jaguar na rozrzutniku obornika w Mordach

W piątek, 13-go, pech dosięgnął grupę złodziei, gdyż to właśnie wtedy zostali zdemaskowani przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Mordach (woj. mazowieckie). Policjanci zauważyli ciągnik rolniczy wyposażony w rozrzutnik, który jednak zamiast obornika przewoził nietypowy ładunek. Mundurowi postanowili się bliżej przyjrzeć tej sprawie. Okazało się, że ich podejrzenia były uzasadnione, ponieważ te elementy pochodziły z kradzionych pojazdów. Na przyczepie znajdowały się skradzione elementy karoserii samochodów, przykryte starannie gałęziami.

Ucieczka na posesję

Widząc zbliżających się policjantów, ciągnik rolniczy oraz jadące przed nim subaru, skręciły na posesję, a jedna z osób pospiesznie zaczęła zamykać bramę, próbując uniemożliwić wjazd funkcjonariuszom. Jednak policjanci szybko zareagowali i podjęli interwencję. Wkrótce dostali się na teren posesji, gdzie za budynkami gospodarczymi odkryli części samochodu marki Jaguar, który został skradziony kilka dni wcześniej z parkingu w Siedlcach, a także elementy innych pojazdów. Wszystko to było przygotowane do dalszego przewozu.

FOTO: fot. KMP Siedlce

Złodzieje w rękach policji

Dzięki szybkiej reakcji policji na miejscu zatrzymano dwie osoby, które przewoziły skradzione elementy pojazdów. W wyniku dalszych działań policyjnych udało się zidentyfikować i zatrzymać sprawcę kradzieży jaguara, którym okazał się 45-letni mieszkaniec Siedlec.

Sąd Rejonowy w Siedlcach postanowił, że mężczyzna ten spędzi kolejne 3 miesiące w areszcie. Pozostali dwaj mężczyźni w wieku 26 lat usłyszeli zarzuty paserstwa, a na ich osobach zastosowano dozór policyjny.

Michał Czubak

fot. KMP Siedlce

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *