Zakład w Baranowie od 14 lat należy do Mlekovity. Skup mleka zwiększył się 4-krotnie

Baranowo – czternaście lat w strukturach Mlekovity

To kraina mlekiem płynąca, bo w tym powiecie mamy najwięcej krów w Polsce – podkreślił Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita, rozpoczynając spotkanie. – Choć sytuacja jest trudna, to Mlekovita rośnie w siłę. Zwiększa się skup i produkcja mleka. Na terenie Baranowa mamy dwa zakłady. Czternaście lat temu nastąpiła konsolidacja. Jeden z tych zakładów z Baranowa połączył się z Mlekovitą. To nie był czas tracony, w tym czasie zbudowaliśmy nową twarożkarnię, która produkuje kilkadziesiąt tysięcy ton twarogów rocznie, ponadto sery twarde dojrzewające – około 30 ton dziennie – produkowane w nowej hali oraz oczywiście sery pleśniowe, które produkowane są w zakładzie kupionym w całości od kontrahenta niemieckiego. 14 lat temu skupowaliśmy cztery razy mniej mleka niż dzisiaj. Zdolności przetwórcze wzrosły do ponad 1 mln l dziennie. Naszym celem jest wzrost skupu z tego terenu do 1,5 mln l dziennie. Tutaj są doskonałe, naturalne warunki do produkcji mleka.

Jak podkreślał Dariusz Sapiński, krowy w regionie Baranowa i Ostrołęki przebywają na pastwiskach przez pięć miesięcy, co jest ewenementem nie tylko w skali Polski. Inna jest jakość i skład takiego mleka, które jest motorem napędowym dla tego regionu.

Dzięki temu wygrywamy z konkurencją nie tylko ceną, ale przede wszystkim smakiem i jakością – mówił Dariusz Sapiński. – To dzięki rolnikom, którzy w naszej branży są najważniejsi.

Dodał, że bardzo cieszy się z tego, że rolnicy nie rezygnują z produkcji mleka. Świadczy o tym rosnąca dynamika skupu mleka. Aby to osiągnąć, spółdzielnia mleczarska musi przede wszystkim zapewnić opłacalne ceny skupu. Jest to bardzo trudne, ponieważ na rynku detalicznym obowiązują wysokie marże handlowców. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem było obniżenie przez rząd VAT-u na żywność.

Pod tym względem państwo zachowuje się znakomicie. Dzięki temu nabiał może być tani i powszechnie dostępny – mówił Dariusz Sapiński. – Martwię się, co będzie dalej – dodał.

Zdaniem prezesa Grupy Mlekovita, równie istotne jest obniżanie kosztów przetwarzania przy jednoczesnej koncentracji produkcji i konsolidacji mniejszych zakładów mleczarskich. Jak dodał, kryzys energetyczny pokazał jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne.

Każdy zakład ma mieć własne źródło energii – i to zielonej – mówił Sapiński. – Nawet jeśli elektrownia Ostrołęka nie będzie pracować, zakład w Baranowie sobie poradzi.

Grupa Mlekovita szansę widzi w biogazowniach, które mogą powstawać przy zakładach przetwórczych, ale i w każdej wsi. Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień, na to potrzeba czasu. Dariusz Sapiński chwalił także pracowników zakładu w Baranowie, którzy są bardzo dobrze zmotywowani do pracy, zależy im na zwiększaniu efektywności i innowacyjności.

Michał Kuczmierowski, mówiąc o zadaniach RARS, zaznaczył, że agencja współpracuje przede wszystkim z polskimi producentami żywności i polskimi rolnikami, bo w sytuacji kryzysowej tylko na nich można liczyć.

Walorem Mlekovity i całej branży są produkty wysokiej jakości, dzięki temu są doceniane za granicą. Wielokrotnie w różnych miejscach świata spotykałem nasz nabiał. Nawet we wschodniej Ukrainie, kilka kilometrów od linii frontu, znalazłem niewielki sklep, w którym półki wypełnione były Mlekovitą.

Obecny na spotkaniu Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, wyraził nadzieję, że Mlekovita będzie dalej rozwijała swój zakład w Baranowie. Przedstawiając najważniejsze zadania powiatu wskazał, że priorytetem jest rozbudowa sieci dróg oraz gospodarka wodna, aby można było utrzymać dużą produkcję mleka. Wyraził też aprobatę dla programu rozbudowy biogazowni rolniczych.

To jest bardzo dobry kierunek, chętnie będziemy wydawali pozwolenia na budowę – obiecał starosta ostrołęcki.

Henryk Toryfter, wójt Baranowa, zwrócił uwagę, że oddział Mlekovity to największy zakład produkcyjny w gminie. Zatrudniając 300 osób i dając pracę niemal 300 dostawcom, zapewnia utrzymanie 600 rodzinom.

Widzimy ogromny rozwój w ciągu minionych 14 lat, mam nadzieję, że Mlekovita nie poprzestanie na tym i niebawem uda się osiągnąć zakładaną produkcję 1,5 mln l dziennie – mówił Henryk Toryfter, który wskazał także na największe obecnie zagrożenie dla osiągnięcia tego celu, czyli brak wody.

Paweł Kuroczycki

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *