Wybory 2023: Jak głosowali rolnicy? Kogo poparła wieś?

Rekordowa frekwencja w wyborach 2023

W niedzielę 15 października 2023 Polacy wybierali swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Na pewno były one pod jednym względem wyjątkowe – frekwencja. W 2023 roku wyniosła aż 72,9 proc. To o ponad 10 punktów procentowych więcej niż nawet w wyborach z 1989 roku (wówczas wyniosła 62,9 proc).

Wybory 2023: PiS zwycięża w dwóch sondażach Exit poll

Z sondaży Exit poll przeprowadzonych przez IPSOS wynika, że poparcie dla poszczególnych partii w skali całego kraju wyniosło:

 • Prawo i Sprawiedliwość  – 36,8 proc.
 • Koalicji Obywatelska  – 31,6 proc.
 • Trzecia Droga – 13 proc.
 • Lewica  – 8,6 proc.
 • Konfederacja – 6,2 proc.
 • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 proc.

Z kolie według sondażu Exit poll opracowanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczej w wyborach Polacy poparli:

 • Prawo i Sprawiedliwość – 33,5 proc.
 • Koalicja Obywatelska – 31,4 proc.
 • Trzecia Droga – 13,9 proc.
 • Lewica – 9,8 proc.
 • Konfederacja – 7,7 proc.
 • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,2 proc.

To opozycja ma większość w sejmie

IPSOS przygotował także symulację ile mandatów zdobyły poszczególne komitety. Wynika z nich, że PiS będzie miało 200 posłów, KO – 163 posłów, TD – 55 mandatów, Lewica –30  parlamentarzystów i Konfederacja – 12 mandatów.  Natomiast podział mandatów opracowany przez OGB zakłada, że PiS będzie mieć 178 posłów, KO – 155 posłów, TD – 63 głosy, Lewica – 38 mandatów i Konfederacja z 25 parlamentarzystami.  

Żeby w Polsce utworzyć rząd i uzyskać bezwzględną większość głosów w Sejmie należy mieć minimum 231 posłów. W przypadku KO, PSL, Polski 2050 Hołowni oraz Lewicy będzie to łącznie 248 głosów, w badaniu IPSOS, a w badaniu OBG to aż 256 głosów.  

Na kogo głosowali rolnicy w wyborach 2023?

W poprzednich wyborach, w 2019 roku, Prawo i Sprawiedliwość wygrało w dużym stopniu dzięki mieszkańcom wsi oraz rolnikom. Wówczas ponad 2/3 rolników zagłosowało na kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości. Polskie Stronnictwo Ludowe poparło aż 16,5% rolników. Przed 4 laty Koalicja Obywatelska wśród rolników uzyskała poparcie na poziomie niespełna 8% głosów. Z kolei Lewica i Konfederacja miały po ok. 3,5% poparcia rolników.  Więcej przeczytasz tu: Kogo poparli rolnicy w 2019 roku?

Według sondaży opracowanych przez IPSOS, w wyborach 2023 roku poparcie wśród rolników rozłożyło się w następujący sposób:

 • Prawo i Sprawiedliwość  – 67,4 proc.
 • Trzecia Droga – 10,6 proc.
 • Koalicji Obywatelska  – 9,7 proc.
 • Konfederacja – 5,0 proc.
 • Lewica  – 3,0 proc.
 • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,6 proc.

Jak głosowała wieś?

Z sondażu Exit poll IPSOS wynika, że w 2023 roku w wyborach 2023 roku Prawo i Sprawiedliwość uzyskało na wsi 48,6 proc. Z kolei Koalicja Obywatelska zdobyła poparcie na poziomie 21,5 proc. Trzecią Drogę poparło 12,4 proc. mieszkańców wsi. Natomiast 7,2 proc. to wyniki jaki uzyskała Konfederacja na obszarach wiejskich. 5,8 proc. mieszkańców wsi wybrało Lewicę, a 2,8 proc. Bezpartyjnych Samorządowców.

Paweł Mikos, fot. archiwum

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *