WOW! Nowe ciągniki JCB Fastrac 4000 i 8000 iCON może pędzić nawet 70 km/h!

Tradycja budowania ciągników w firmie JCB?

Tradycja budowania ciągników Fastrac w firmie JCB sięga roku 1991. Te traktory zasłynęły z niezwykłego komfortu jazdy, przyczepności i wydajności. Obecnie wprowadzono do nich systemy iCON, w związku z czym można mówić o ogromnym postępie technologicznym.

JCB Fastrac iCON – co o nim wiemy?

JCB Fastrac iCON jest nowym ciągnikiem w rodzinie Fastraców. Został wyposażony w najbardziej nowoczesną technologię, która ułatwia pracę rolnikowi. System iCon umożliwia przystosowanie znajdujących się w kabinie funkcji do swoich potrzeb. Ponadto ciągniki z serii 4000 i 8000 doskonale nadają się nie tylko do pracy w polu, ale również do transportu.

JCB Fastrac iCON – najszybszy ciągnik na świecie

JCB Fastrac iCON jest również wyjątkowy ze względu na to, że osiąga maksymalną prędkość 70 km/h, co czyni go najszybszym, seryjnym ciągnikiem na świecie. Ta funkcja może okazać się szczególnie pomocna dla rolników, którzy pokonują traktorami znaczące odległości.

JCB Fastrac iCON – są przyjazne środowisku

Ciągniki JCB Fastrac iCON serii 4000 i 8000 zostały zaprojektowane w taki sposób, by nie zagrażać środowisku. Dzięki projektowi zakładającemu zrównoważenie pracy ciągnika zminimalizowano wpływ Fastraców na środowisko, za co odpowiada niska emisja i zmniejszone zużycie paliw.

JCB Fastrac iCON – charakterystyka

Nowe Fastraci iCON zostały wyposażone w następujące elementy zapewniające większe bezpieczeństwo operatorowi:

 • dwuobwodowy układ kierowniczy,
 • hamulce z dwoma zaciskami,
 • ciągłą, sztywną ramę,
 • hamulce tarczowe we wszystkich kołach,
 • standardowy ABS,
 • stabilizatory,
 • ulepszone zawieszenie.

ciągnik JCB Fastrac 4220 iCON

FOTO: materiały prasowe

Czym wyróżnia się Fastrac na tle innych maszyn?

Nowo powstałe Fastraci zostały również wyposażone w:

 • 6-cylindrowy silnik,
 • bezstopniową skrzynię biegów sterowaną przez „Smart Transmission Control”, która zapewnia moc do 335 KM i moment obrotowy 1450 Nm.

Co wpływa na poprawę komfortu w Fastracach?

W najnowszych JCB Fastrac iCON rolnik będzie mógł skorzystać z następujących funkcji wpływających na poprawę jego komfortu pracy, czyli:

 • podgrzewanego i wentylowanego fotela,
 • klimatyzacji z czujnikiem światła,
 • konfigurowalnego systemu sterowania i kompatybilności ISOBUS,
 • sterowania czterema kolami z możliwością wyboru trybów kierowania w serii 4000,
 • połączenia tylnej ramy nadwozia z pełnym zawieszeniem dwustronnego działania.

Czego rolnik może spodziewać się po standardowym wyposażeniu Fastraca?

Na standardowe wyposażenie Fastraca składają się:

 • konfigurowalny podłokietnik,
 • 12-calowy ekran dotykowy HD,
 • łączność Bluetooth,
 • automatyczna klimatyzacja,
 • obrót siedziska o 60°,
 • hamulce tarczowe ABS na wszystkich kołach,
 • zawieszenie dwustronnego działania,
 • napęd na cztery koła i blokada mechanizmu różnicowego,
 • przestrzeń z tyłu nadwozia,
 • pełnowymiarowy fotel pasażera.

Ciągniki rolnicze
Nowy ciągnik JCB Fastrac iCON może jechać nawet 70 km/h! Czym jeszcze się wyróżnia?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Fastrac​

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *