Wojsko wyprzedaje maszyny rolnicze. Ursus C-360 za 17 tys. zł [FOTO]

Wojsko wystawia sprzęt na sprzedaż. Co ciekawego rolnik może tam znaleźć?

W najbliższych dniach Regionalne Oddziały Agencji Mienia Wojskowego ruszą z przetargami na sprzęt i maszyny, które były wykorzystywane dawniej w wojsku, ale teraz niekoniecznie są już potrzebne, lub zostały zastąpione nowszymi. Na takich przetargach można znaleźć coś, co z pewnością będzie mogło dalej być używane w rolnictwie. Przyglądamy się przetargom ogłoszonym przez sześć regionalnych oddziałów AMW.

Sprzęt rolniczy z AMW Bydgoszcz

Oddział w Bydgoszczy zdecydował się wystawić dwa sprzęty, które mogą być wykorzystywane dalej w rolnictwie. To pług rolniczy 3-skibowy oraz glebogryzarka zawieszana. Oba sprzęty należą raczej do wiekowych, bo pochodzą z lat 80-tych, a ich cena wywoławcza to odpowiednio: 2000 i 3800 zł.

Kosiarka prosto z Warszawy

OR AMW w Warszawie wystawia tylko jeden sprzęt rolniczy. To kosiarka bijakowa (2 sztuki) pochodząca z roku 2005. Cena wywoławcza za każdą ze sztuk wynosi 1500 zł. A nuż komuś się przyda.

Gdynia przyczepami stoi

Przetarg AMW z Gdyni nie zawiera maszyn i urządzeń rolniczych, ale jeśli ktoś szuka przyczepy, którą może podpiąć do cięgnika rolniczego, to właśnie tam powinien skierować swoje krok. OR AMW z Gdyni wystawia ich aż 5. Szczegóły poniżej:

  • Przyczepa transportowa średniej ładowności D-46 2-os. (ład. 3,5 t); Rok produkcji: 1984 Cena: 3500;
  • Przyczepa transportowa średniej ładowności D-46 2-os. (ład. 3,5 t); Rok produkcji: 1982 Cena: 6000;
  • Przyczepa transportowa średniej ładowności D-50 (ład 6 t.); Rok produkcji: 1985; Cena: 8000;
  • Przyczepa transportowa średniej ładowności D-46 (ład. 3,5 t.); Rok produkcji: 1980; Cena: 6500
  • Przyczepa transportowa średniej ładowności D-46 (ład. 3,5 t.); Rok produkcji:1985; Cena: 6500.

Również lubliński oddział Agencji ma w swojej ofercie przyczepę transportową średniej ładowności D-46 2-os. (ład. 3,5 t) z roku 1980. Cena wywoławcza to 5 tys. zł. Tam również znajdziemy 2 sztuki brony zębowej zawieszanej U 211/2. 400 zł za każdą z nich, a obie pochodzą z 1992 roku.

Wojsko z Krakowa wyprzedaje trochę sprzętu rolniczego

Rolnicy z Krakowa, którzy poszukują m.in. kultywatora, brony, pługu czy przetrząsaczo-zgrabiarki lub rozsiewacza nawozów mogą skierować się do OR AMW Kraków, który te sprzęty wystawia na sprzedaż.

  • Brona zębowa zawieszana o wymiarach 3000 x 1700 x 600 mm (posiada liczne ogniska korozji); Rok produkcji: bd; Cena: 600;
  • Kultywator zawieszany U417/1 (posiada liczne ogniska korozji); Rok produkcji: bd; Cena: 800;
  • Pług rolniczy 3-skibowy (posiada liczne ogniska korozji); Rok produkcji: bd; Cena: 500​;
  • Przetrząsaczo – zgrabiarka Z 211/2 (posiada ślady korozji, wypracowane piasty kół grabiących); Rok produkcji: bd; Cena: 500;
  • Rozsiewacz nawozów i wapna RNW-3/N035/ (rama posiada liczne ogniska korozji oraz napraw spawalniczych, wypracowane gniazda łożysk napędu głównego); Rok produkcji: 1990; Cena: 800.

Ciągnik marki Ursus prosto z Zielonej Góry

Na sam koniec zostawiamy najlepsze, czyli ciągniki rolnicze. W aktualnych przetargach za wiele tego nie ma – jest tylko jedna taka maszyna, która sprzedawana jest przez AMW z Zielonej Góry. To Ursus C-360 z 1987 roku. Jego cena została ustalona na poziomie 17. tys. zł.

Michał Czubak
​fot. AMW

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *