Wielkanocne zwyczaje na świecie. Gigantyczny omlet i rzucanie jajkami na szczęście

Wielkanocne puszczanie latawców na Bermudach

Mieszkańcy Bermudów (wyspy na Atlantyku na wschód od Ameryki Północnej) przed Wielkanocą stawiają sobie wysokie cele – puszczanie latawców. Mieszkańcy tych wysp robią własne latawce z drewnianych patyków i kolorowego papieru. Latawce przypominają parasole albo pajęczyny. Do latawca przyczepiona jest chusteczka, która wydaje na wietrze dźwięk. Ludzie zbierają się w Wielki Piątek i uczestniczą w Festiwalu Latawców. Latawiec ma symbolizować zmartwychwstałego Chrystusa.

Typowy wielkanocny latawiec puszczany w Wielki Piątek na Bermudach
FOTO: Shutterstock

Påskekrimmen, czyli norweska Wielkanoc z kryminałem

Czy uwierzylibyście, że w niektórych częściach świata Wielka­noc to czas przestępstw? I nie chodzi tu o odgryzanie uszu czekoladowym zającom. Nie, mowa tu o Påskekrimmen norweskiej tradycji czytania, oglądania i słuchania kryminałów i thrillerów detektywistycznych podczas Świąt Wielkanocnych. Z mediów wylewają się kryminalne opowieści. Swój wkład do tradycji mają nawet producenci mleka, którzy drukują historie na kartonach z napojem.

Jajka i Wielkanoc idą w parze. W te święta nie tylko podarowuje się kolorowe jajka, chowa je i znajduje czy stara się jak najszybciej przetoczyć je po trawniku albo też stuka jednym o drugie w pojedynku na to, czyje jajo trwalsze.

W Poniedziałek Wielkanocny tysiące ludzi gromadzi się na rynku w Haux we Francji, aby uczcić Wielkanoc gigantycznym omletem! Co wchodzi w skład przepisu? Do zrobienia tego omletu kilkudziesięciu kucharzy zużywa ponad 5000 jaj, 50 kg cebuli i czosnku oraz 4 kg soli i pieprzu! Każdy uczestnik może dołączyć i zjeść kawałek. Skąd się wzięła? Legenda głosi, że Napoleon podróżował ze swoją armią przez południową Francję, kiedy po raz pierwszy spróbował przygotowanego dla niego omletu w gospodzie niedaleko Bessières pod Tuluzą. Tak mu się to spodobało, że następnego dnia zlecił wykonanie gigantycznego egzemplarza dla swoich żołnierzy.

Skorupy i czarownice

Jeś​li Wielkanoc zamierzacie spędzić na greckiej wyspie Korfu, uważajcie na latającą ceramikę. W Wielką Sobotę o godzinie 11.00 mieszkańcy Korfu zrzucają ze swoich balkonów gliniane garnki różnej wielkości. Tradycja sięga XVI wieku, kiedy to ludzie wyrzucali przez okno wszystkie niepotrzebne i stare rzeczy, aby przygotować się na wiosnę – rozbijane garnki miały odstraszać złe duchy i wyznaczać nowy początek.

Natomiast Luksemburczycy obchodzą tzw. Bretzelsonnden, czyli „niedzielę precli”, w trzecią niedzielę Wielkiego Postu. W Luksemburgu precle to właściwie słodkie ciasta francuskie z lukrem i migdałami. W tę niedzielę chłopaki dają dziewczynom, które im się podobają, precle. Jeśli dziewczyna przyjmie poczęstunek, chłopak będzie mógł odwiedzić ją w niedzielę wielkanocną i w zamian otrzyma jajko. Jeśli to wszystko dzieje się w roku przestępnym, role się odwracają i to dziewczyny wręczają precle.

Szwedzi i niektórzy inni Skandynawowie świętują Halloween wiosną. W Wielki Czwartek dzieci przebierają się za czarownice i z miotłami i miedzianymi czajnikami chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze. Zazwyczaj oferują dorosłym udekorowane gałązki wierzby lub rysunki w zamian za smakołyki. Tradycja wywodzi się z legendy, że szwedzkie czarownice przed Wielkanocą udawały się do Blåkulla – mitycznego miejsca sabatów, aby bawić się z diabłem. Aby mieć pewność, że czarownice nie wrócą, Szwedzi w Niedzielę Wielkanocną palą wielkie ogniska.

Fajerwerki z wózka, czyli Scoppio del Carro

Co z Wielkanocą w Wielkiej Brytanii? Wielkanoc tam rozpoczyna się w Wielki Piątek i jest najważniejszym świętem w roku Kościoła. To kraj protestancki, a w kościele protestanckim Wielki Piątek jest ważniejszym dniem niż Niedziela Wielkanocna. W Wielkiej Brytanii tradycją jest opowiadanie historii o zajączku wielkanocnym, dawanie czekoladowych jajek i kartek wielkanocnych, ale są i inne tradycje.

To na przykład gorące bułeczki krzyżowe. Są ulubionym przysmakiem wielkanocnym składającym się z przyprawionej słodkiej bułki zrobionej z porzeczek lub rodzynek i dekorowanej krzyżykiem na wierzchu. Jedzenie gorących bułeczek krzyżowych oznacza koniec Wielkiego Postu, ponieważ są one robione z produktów mlecznych, które są w tym okresie zabronione. Mięsem spożywanym podczas Wielkanocy w Wielkiej Brytanii jest zazwyczaj jagnięcina. Tradycja ta wywodzi się z dostępności pierwszego baranka w sezonie, który tradycyjnie trafiał na rynek w okresie Wielkanocy.

We Florencji we Włoszech przygotujcie się na eksplozje. „Wybuch wózka” to tradycja, która rozpoczęła się ponad 300 lat temu. Wózek (brindellone) ma ponad 9 m wysokości i jest ciągnięty przez parę białych wołów na plac przed katedrą. Staje pomiędzy katedrą a budynkiem baptysterium. O 11.00 arcybiskup Florencji staje przy ołtarzu i odpala rakietę w kształcie gołębicy, która ma symbolizować Ducha Świętego. Rakieta wystrzeliwuje z wózka, inicjując fajerwerki. Tradycja ta nazywa się Scoppio del Carro i następuje po niej parada w średniowiecznych strojach.

Wielkanoc we Florencji, czyli procesja z białymi bykami ciągnącymi „ognisty wózek”
FOTO: Shutterstock

Sufity pełne jajek

Brazylia jest krajem bardzo religijnym, w którym większość ludności stanowią katolicy. W Wielką Sobotę Brazylijczycy organizują Sabado de Aleluia, czyli minikarnawał w małych miasteczkach, który jest świętowaniem zakończenia Wielkiego Postu. Obdarowują się prezentami w postaci dużych czekoladowych jajek – pustych lub wypełnionych słodyczami. Jajka te zdobią sufity w sklepach już na miesiąc przed Wielkanocą.

Brazylijskie wielkie wielkanocne czekoladowe jajo wypełnione czekoladą i kremem, które wyjada się łyżką
FOTO: Shutterstock

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt w Bułgarii i rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a dwie najważniejsze tradycje wielkanocne w tym kraju to jasnoczerwone jajka i chleb wielkanocny znany jako kozunak. Bułgarzy stukają się jajkami albo rzucaja nimi na szczęście. Osoba, która skończy z nierozbitym jajkiem, będzie miała rok szczęścia. Zgodnie z innym zwyczajem najstarsza kobieta w rodzinie pociera twarze dzieci pierwszym namalowanym przez siebie czerwonym jajkiem. Symbolizuje to jej życzenie, aby nie opuszczały ich zdrowie i siła.

W Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie w Poniedziałek Wielkanocny prezydent organizuje co roku Easter Egg Roll na trawniku Białego Domu, czyli swojej siedziby. Uważa się, że tradycja ta sięga 1878 roku. Wtedy dzieci bardzo dużą łyżką turlały po trawie kolorowe gotowane na twardo jajka. W tym roku roku odbędzie się już 146. edycja Easter Egg Roll.

Karolina Kasperek

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *