Toyota podbije branżę rolniczą? Motoryzacyjny gigant uprawia truskawki i pomidory

Toyota znalazła własny sposób na ekologię 

Wiele firm decyduje się na działania proekologiczne, które poprawiają wizerunek przedsiębiorstwa. Również Toyota postanowiła popracować nad “zieloną stroną” swojej marki. Efektem tego są uprawy truskawek i pomidorów, które powstały w dwóch fabrykach: Kamigo i Myochi. W tych samych zakładach produkowane są między innymi silniki do Toyoty Crown i do innych modeli Lexusów. 

Jak Toyota prowadzi swoje uprawy? 

Uprawy w zakładach Toyoty mają służyć wykorzystaniu nadmiaru ciepła i CO2 do produkcji żywności. Prowadzone są w specjalnych szklarniach, dla których stworzono system, umożliwiający kultywatorom tworzenie korytarzy w dowolnym miejscu i czasie, maksymalizując dostępną przestrzeń. Co więcej, Toyota wykorzystuje w swoich uprawach również specjalne różowe diody LED, z których wyeliminowano światło o barwie zielonej, ponieważ nie wspiera ono fotosyntezy. 

Truskawki od Toyoty: kaprys giganta czy próba podbicia branży rolniczej? 

Okazuje się, że warunki, które Toyota zapewnia swoim uprawom, niezwykle im służą. Wyniki są imponujące: zebrane w fabrykach plony są 1,5 razy większe niż te pochodzące z podobnej wielkości uprawy w warunkach standardowych. Czy to oznacza, że motoryzacyjny gigant porzuci konstruowanie silników na rzecz doglądania truskawek? Firma nie chce podbijać rynku warzyw i owoców. Plony z fabryk trafiają na stołówki pracownicze i są dostępne dla chętnych całkowicie za darmo. Rolnicy mogą zatem odetchnąć z ulgą! Jednak prowadzone przez Toyotę plantacje mają także drugie dno. 

Toyota chce budować systemy rolnicze 

Choć japońska firma nie planuje wprowadzać na rynek swoich plonów, przygląda się blisko branży rolniczej. Prowadzone w zakładach Toyoty uprawy mają także drugi cel. Firma chce analizować swoje wyniki i wykorzystać fachową wiedzę po to, by pomóc farmerom w budowaniu wydajnych systemów rolniczych. 

Giganci motoryzacyjni chcą być ekologiczni 

Toyota nie jest jedyną firmą z branży motoryzacyjnej, która podjęła proekologiczne działania. Na przykład Aston Martin ogłosił, że osiągnął produkcję neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla w dwóch zakładach. Firma zainstalowała 120 turbin wiatrowych w Turcji. Z kolei Stellantis w jednej ze swoich fabryk chce prowadzić badania, dotyczące wykorzystywania energii geotermalnej.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *