TOP 10 używanych ciągników. Sprzedaż wystrzeliła aż o 12 proc.!

Ile ciągników używanych zarejestrowali rolnicy w okresie od stycznia do października 2023 r.?

Z comiesięcznego raportu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jednoznacznie wynika, że rolnicy zarejestrowali w październiku łącznie 18 794 szt. używanych ciągników. W porównaniu do roku 2022 jest to wynik o 1 983 szt. wyższy. W skali procentowej rejestracja ciągników osiągnęła poziom 11,8.

Ile ciągników używanych, polskich, a ile zagranicznych zostało zarejestrowanych w październiku 2023?

W październiku zestawienie zarejestrowanych ciągników polskich przedstawiało się w następujący sposób w wieku:

 • do 20 lat – 2019 szt.,
 • od 11 do 20 lat – 198 szt.,
 • od 6 do 10 lat – 51 szt.,
 • od 3 do 5 lat – 68 szt.

Razem: 2336 szt. zarejestrowanych, używanych, polskich ciągników.

Natomiast rejestracja ciągników zagranicznych w październiku 2023 r. wyglądała tak, w wieku:

 • do 20 lat – 9075 szt.,
 • od 11 do 20 lat – 5593 szt.,
 • od 6 do 10 lat – 1506 szt.,
 • od 3 do 5 lat – 284 szt.

Razem: 16458 szt. zarejestrowanych, używanych, zagranicznych ciągników.

Które marki ciągników najchętniej wybierali rolnicy?

Podobnie jak w zestawieniu rejestracji nowych ciągników, również wśród używanych na szczycie znalazła się marka John Deere z 2960 szt. sprzedanych ciągników i udziałami w rynku na poziomie 15,7%. Wynik ten daje jej prowadzenie w dwóch kategoriach wiekowych: od 6 do 10 lat i od 11 do 20 lat. Natomiast w kategorii od 3 do 5 lat została marka Fendt, a w kategorii ponad 20 lat marka Ursus.

TOP 10 ciągników używanych

Oto zestawieniu TOP 10 ciągników używanych, które najchętniej wybierali rolnicy w październiku 2023 r.:

 • John Deere – 2960 szt.,
 • Massey Ferguson – 2347 szt.,
 • Inne – 2092 szt.,
 • Ursus – 1872 szt.,
 • Fendt – 1487 szt.,
 • Renault – 1384 szt.,
 • YTO – 1323 szt.,
 • Case IH – 1309 szt.,
 • Deutz Fahr – 909 szt.,
 • Claas – 913 szt.

Ciągniki rolnicze

TOP 10 ciągników w październiku 2023. John Deere 6155M najpopularniejszym modelem

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: CEPiK

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *