Telus zapewnia, że KGS skupi 2 razy więcej kukurydzy. „Cena musi być wyższa niż w prywatnych skupach”

KGS skupi dwa razy więcej mokrej kukurydzy

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w związku z niskimi cenami kukurydzy resort podejmuje działania stabilizujące rynek i podnoszące ceny skupu. Ma w tym pomóc m.in. Krajowa Grupa Spożywcza.

Krajowa Grupa Spożywcza skupi dwa razy więcej mokrej kukurydzy niż do tej pory – zapowiedział minister Telus. Szczegóły tej operacji zostaną przedstawione jutro podczas konferencji prasowej w KGS.

W jakiej cenie KGS skupi kukurydzę do rolników?

Nie wiadomo na razie, w jakiej cenie KGS będzie skupować kukurydzę. Minister Telus pytany o tę kwestię przez dziennikarzy zaznaczył, że „są to sprawy biznesowe”.

– Mam nadzieję, że będzie to cena wyższa od tej, którą proponują spółki prywatne. Bardzo mi na tym zależy – podkreślił minister.

200 zł dopłaty do kukurydzy. „Błagałem KE o zgodę”

Minister zaznaczył też, że rynkowi kukurydzy pomogą dopłaty w wysokości 200 zł do tony kukurydzy, które mają otrzymać firmy skupowe. Pomoc ta będzie jednak wypłacona dopiero po uzyskaniu zgody KE.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu dostanę zgodę KE na dopłatę 200 zł do tony kukurydzy. Wczoraj rozmawiałem z UE w tej sprawie, a nawet błagałem, żeby jak najszybciej tę zgodę mieć, bo to jest bardzo ważne na tegoroczne żniwa kukurydziane. Co prawda chodzi o ziarno z zeszłego roku, ale dzięki temu wsparciu pobudzi się rynek, bo firmy skupowe zaczną skupować od rolników kukurydzę. I dzięki temu wzrosną jej ceny – ocenił Telus.

Rekompensaty za niezapłaconą kukurydzę

Szef resortu rolnictwa przypomniał też, że 26 września ruszył nabór wniosków o rekompensaty dla tych rolników, którym skupy nie zapłaciły za sprzedaną kukurydzę.

– To jest pomoc dla rolników, ale też dla firm. Szukamy rozwiązań dla wszystkich stron, żeby rozwiązać problem na rynku kukurydzy – podkreślił minister.

Ceny kukurydzy spadły nawet do 300 zł/t. Rolnicy apelują o dopłaty

Sytuacja na rynku kukurydzy jest bardzo zła. Żniwa dopiero się rozkręcają, tymczasem ceny spadły nawet do 300 zł/t. Pod koniec ubiegłego tygodnia szef izb rolniczych Wiktor Szmulewicz zaapelował do ministra rolnictwa o natychmiastową interwencję i dopłaty do kukurydzy.

– Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników, a ceny oferowane na rynku są dramatycznie niskie, wynoszące jedynie około 300 zł za tonę kukurydzy mokrej. Tak niska cena nie tylko stanowi ogromne obciążenie finansowe dla naszych rolników, ale również zagraża ich zdolności do dalszego prowadzenia działalności rolniczej. W tej sytuacji apeluję o kontynuację programu dopłat do upraw kukurydzy, który pozwoli zrekompensować rolnikom straty wynikające z obecnych cen – zaalarmował szef rolniczego samorządu.

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *