Tadus: zupełnie nowy ciągnik elektryczny. Jaką będzie miał moc?

Silniki elektryczne w Tadus

W nowym ciągniku elektrycznym Tadus osie są napędzane przez dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 100 kW. Pompa hydrauliczna jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 30 kW, silnik elektryczny zapewnia również napęd WOM o mocy od 80 do 90 kW. Jak zapewnia producent, w przyszłości kupujący będą mogli zasilać przedni WOM energią napędową.

Do jakiej prędkości rozpędza się ciągnik Tadus?

W nowych ciągnikach elektrycznych od Tadus istnieje możliwość płynnej regulacji prędkości silników w zakresie od 0 do 6000 obr./min. Traktor rozpędza się do 40 km/h zarówno podczas jazdy do przodu, jak i do tyłu. W układzie napędowym ciągnika Tadus nie ma skomplikowanych przekładni zmiany biegów takich jak Powershift czy bezstopniowe przekładnie do przenoszenia momentu obrotowego z silników na napędy jezdne.

W jaki sposób tankuje się ciągnik Tadus?

Istnieją dwie możliwości ładowania ciągnika Tadus prądem poprzez:

  • gniazdko trójfazowe 400 V,
  • stację szybkiego ładowania.

Do jakich prac nada się ciągnik Tadus?

Ciągnik elektryczny Tadus doskonale sprawdzi się w pracy w gospodarstwie rolnym i na użytkach zielonych. Producent proponuje zakup tego traktora rolnikom zajmującym się produkcją mleka posiadającym instalację fotowoltaiczną na dachach, ponieważ obecnie i w przyszłości nie będzie wynagrodzenia EEG za energię elektryczną wielu z tych systemów.

Ile można pracować na akumulatorze zasilającym ciągnik Tadus?

Jak informuje producent ciągnika Tadus, akumulator został zaprojektowany w taki sposób, by jego pojemność wystarczyła na cztery godziny koszenia lub sześć godzin pokosu. Podczas hamowania traktor odzyskuje energię i zasila akumulatory. Konstruktorzy zadbali również o to, by rolnik mógł wymieniać baterię podczas długiego dnia pracy, a gdy ciągnik nie jest używany, to jego akumulator może służyć jako buforowy magazyn energii fotowoltaicznej, którą za pośrednictwem, w razie potrzeby, można przetransmitować do sieci domowej lub systemu udojowego.

Ile kosztuje traktor Tadus?

Nieznana jest jeszcze cena za traktor Tadus o mocy 100 kW. Wiele jednak wskazuje na to, że będzie on droższy od tradycyjnych ciągników napędzanych silnikiem Diesla. Zdaniem producenta niższe będą jednak koszty eksploatacji, dzięki czemu nadwyżka powinna się zwrócić w ciągu 2 do 4 lat.

Ładowarka JCB 403E

Elektryczna ładowarka JCB 403E. Ile może pracować na jednym ładowaniu?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: profi.de

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *