Taczka na prąd i nowości od Makity ciekawe dla rolnika

Wyrzynarka wahadłowa JV002G od Makita

Wyrzynarka wahadłowa JV002 od firmy Makita jest zasilana nowym akumulatorem z serii XGT, które mają maksymalne napięcie równe 40 V oraz 2 × 40 V. Jak zapewnia producent, wydajność cięcia JV002 wynosi 135 mm, a wysokość podnoszenia znajduje się na poziomie 26 mm.

Na poprawę stabilności dłoni podczas użycia wyrzynarki ma wpływ kwadratowy drążek służący do podnoszenia, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie stabilności wymiarowej. Dodatkowym atutem JV002 jest odciąg filtrujący. Jego montażu można dokonać zarówno z prawej, jak i lewej strony, co umożliwia pracę przy niskim zapyleniu.

Komfort pracy z wyrzynarką wahadłową JV002 od Makita

Praca z wyrzynarką wahadłową JV002 od Makita jest niezwykle wygodna. Wymiana brzeszczotu nie wymaga użycia narzędzi, dzięki czemu wykonywanie czynności przebiegają sprawnie. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w oświetlenie LED z opcją regulacji, co dodatkowo usprawnia proces wyrzynania. Dzięki zastosowaniu przez producenta funkcji SoftnoLoad wyrzynarka rozpoczyna pracę na niższych obrotach po to, by nabrać pełnej prędkości zaraz po jej zanurzeniu w przedmiocie obróbek. System ten pozwala na precyzyjne umiejscowienie urządzenia, dzięki czemu po jego opuszczeniu prędkość ponownie spada.

Co ciekawe, w wyrzynarce wahadłowej JV002 od Makita istnieje aż 6 poziomów regulacji prędkości, co przekłada się na optymalne rezultaty cięcia. Regulacja ruchu wahadłowego następuje w pozycji trzystopniowej lub neutralnej. Jak większość wyrzynarek Makita, również w modelu JV002 zostały zamontowane obciążniki neutralizujące poziom wibracji. Opcjonalnie jest dostępny adapter szyny prowadzącej do precyzyjnego i prostego cięcia.

Wyrzynarka JV002 od Makita

FOTO: Makita

Taczki akumulatorowe od Makita

Poza wyrzynarką wahadłową JV002 od Makita, producent proponuje rolnikom również dwie taczki akumulatorowe DCU601 i DCU602 wyposażone w akumulatory 2 × 18 V LXT, które zmniejszają obciążenie fizyczne podczas przewożenia masywnych przedmiotów. Maksymalne obciążenie taczek wynosi 300 kg. Dzięki łagodnemu startowi dalsza praca przebiega w sposób płynny. Urządzenia rozwijają swoją prędkość do 5,0 km/h na trzecim biegu dzięki wmontowanemu bezobsługowemu, bezszczotkowemu silnikowi elektrycznemu. Co ważne, rolnik może korzystać z biegu wstecznego, dzięki czemu ma możliwość manewrowania na ograniczonym obszarze.

Komfort pracy z taczkami akumulatorowymi od Makita

Rolnik korzystający z taczek akumulatorowych od Makita może skorzystać z beznarzędziowej, siedmiostopniowej regulacji wysokości uchwytów. Grube oponowy zapewniają lepszą przyczepność podczas przejazdu po różnych nawierzchniach. Taczki zostały wyposażone w hamulce tarczowe na przednich kołach, które mogą okazać się przydatne podczas zjazdu z góry. Na tylne koła można włączyć blokadę usprawniającą jazdę po miękkiej nawierzchni. Każda z taczek została wyposażona w reflektory LED i tyle światło poprawiające widoczność w ciemności.

Używając taczek akumulatorowych od Makity, rolnik wie, kiedy akumulatory słabną, ponieważ są one wyposażone we wskaźniki ładowania i kluczyk zabezpieczający przed użyciem przez nieuprawnione osoby. Zdaniem producenta możliwe jest również łatwe przełączenie się między dwoma gniazdami baterii.

Czym różnią się taczki akumulatorowe od Makita?

Jak wskazuje producent, taczka akumulatorowa DCU602 ma zbiornik o pojemności 100 l na płyny i 200 l na materiał stały oraz elektryczną funkcję pochylania do 110°.

Natomiast taczka DCU601 została wyposażona w elektryczną funkcję podnoszenia, dzięki której na płaskim terenie przestrzeń ładunkową można podnieść o ponad metr i odciążyć plecy rolnika. Ponadto istnieje możliwość łatwego zdjęcia przednich i bocznych zabezpieczeń poprzez ich podniesienie, dzięki czemu załadunek i rozładunek są łatwiejsze.

Licytacja URSUSA

Ursus na sprzedaż. Syndyk żąda 124 mln zł

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Top Agrar.com

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *