Sztuczna inteligencja wkracza do obór

Nikon pomoże rolnikom przewidzieć, kiedy krowa zacznie się cielić

Producent sprzętu optycznego i elektronicznego chce wspierać hodowców bydła w wydajnej pracy poprzez system, który skraca czas, jaki hodowcy zwierząt spędzają na sprawdzaniu ciężarnych krów na kilka tygodni przed wycieleniem – podaje portal Veeteelt.nl.

Kamery zamontowane w oborze rejestrują krowy, a następnie obrazy są analizowane za pomocą sztucznej inteligencji. Firma Nikon twierdzi, że krowa wykazuje typowe objawy na pięć godzin przed wycieleniem, takie jak: wzrost aktywności ruchowej czy uwolnienie worka owodniowego. Jeśli system wykryje, że krowa wkrótce się ocieli, rolnik otrzymuje powiadomienie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Gromadzenie danych w celu szkolenia systemu sztucznej inteligencji Nikon rozpoczął już jesienią 2021 roku. Po fazie testowej przeprowadzonej w ubiegłym roku w czterech japońskich mlecznych farmach, system jest już gotowy do wprowadzenia na rynek, na razie tylko w Japonii. Kosztuje to około 900 000 jenów japońskich – tj. około 5600 euro rocznie dla gospodarstwa liczącego 100 krów. W przyszłości Nikon chce również używać tego systemu do wykrywania rui i innych wzorców zachowania krów.

Czytaj więcej: Sztuczna inteligencja ostrzeże rolnika przed trudnym wycieleniem

Jak działa holenderski model, który analizuje krowę w siedemnastu punktach?

Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji, która mogłaby wspierać monitorowanie zdrowia i dobrostanu krów, badane są również na farmie mlecznej Dairy Campus w holenderskim Leeuwarden. W oborze i hali udojowej typu karuzela zainstalowano szereg kamer, które monitorują stan zdrowia krów. Kamery rejestrują obrazy wideo krów poruszających się na korytarzu powrotnym, a podczas doju automatycznie rejestrowane są zdjęcia racic. Obrazy są automatycznie analizowane za pomocą technik edycji obrazów.

System sztucznej inteligencji już pozwala hodowcom poświęcać mniej czasu na sprawdzanie ciężarnych krów na kilka tygodni przed wycieleniem, a niebawem będzie wspierać monitorowanie ich zdrowia i dobrostanu

FOTO: Beata Dąbrowska

Naukowcy opracowali model, który analizuje krowę w siedemnastu punktach, które razem ujęte odzwierciedlają chód krowy, na przykład krzywiznę pleców, długość kroku lub stopień, w jakim głowa podnosi się i opada. Jeżeli system codziennie śledzi pojedynczą krowę, to „uczy się”, jak ta krowa normalnie chodzi i może ostrzec, gdy tylko to się zmieni, np. gdy dana sztuka zaczyna utykać.

Zdjęcia zostały zestawione z informacjami dotyczącymi produkcji mleka. Odczytywane są także dane dotyczące zachowania krowy w oborze, np. godziny leżenia i stania. Docelowo gromadzenie tych danych powinno doprowadzić do powstania systemu wykrywającego problemy zdrowotne na wczesnym etapie.

Beata Dąbrowska

Nowe technologie w oborze

Sztuczna inteligencja ukryta w kolczyku pozwala monitorować aktywność krowy i zwiększyć jej wydajność

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *