Szok! Firmy ściągały z Ukrainy do Polski pszenicę po 50 zł za tonę! Kołodziejczak chce opublikować listę

Rząd chce opublikować kompletną listę firm importujących zboże z Ukrainy

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie), że lista firm, które importowały zboże z Ukrainy, jest już kompletna. Rząd będzie chciał ją niebawem upublicznić. Znajdą się na niej szczegółowe informacje, m.in. ile dana firma zakupiła zboża i po jakiej cenie.

– Jest już cała, skompletowana lista wszystkich firm. Podeprzemy się w tym tygodniu takimi opiniami prawnymi, żeby można było to upublicznić. Każdy Polak powinien zobaczyć, kto zarabiał, kiedy polscy rolnicy mieli wielki problem. Ja nie będę miał z tym problemu – powiedział Kołodziejczak.

„Poprzednia lista niezgodna z prawdą”

Dodał, że jest „pierwszym człowiekiem w Polsce, który o taką listę się upomniał”.

Kołodziejczak poinformował też, że lista została sporządzona na podstawie informacji „od różnych służb”. Poprzednia lista, opublikowana przez minister Annę Gembicką, jest zdaniem wiceministra „nieprecyzyjna” i „niezgodna z prawdą”. Nie ma na niej informacji, ile zboża dana firma zaimportowała i za jaką cenę.

– My mamy bardzo dokładną listę, która pokazuje ile transportów i o której godzinie wjechało do Polski – podkreślił.

Kołodziejczak: 6 mld zł za zboże popłynęło na Ukrainę, a powinny zostać w Polsce

Kołodziejczak zaznaczył, że informacje na temat importu są szokujące. Przypomniał ustalenia NIK-u, z których wynika, że do Polski z Ukrainy trafiło zboże warte 6 mld zł.

– Te 6 mld zł za zboże popłynęły na Ukrainę, a powinny zostać w Polsce. Sprowadzono 330 tys. ton zboża technicznego, rzepaku i kukurydzy, które zostały wprowadzone na polski rynek i prawdopodobnie zostały przeznaczone do konsumpcji – mówił w Morągu.

Firmy importowały z Ukrainy pszenicę po 51 zł za tonę

Kołodziejczak poinformował też, że z danych, które uzyskał wynika, iż do Polski wjeżdżało zboże w szokująco niskiej cenie, np. pszenica za 51 zł/t.

– Najtańsza przywożona w zeszłym roku z Ukrainy pszenica kosztowała 51 zł za tonę. To 20 razy poniżej kosztów produkcji tej uprawy – podkreślił wiceminister.

Rząd zaostrza kontrole towarów rolnych na granicy z Ukrainą

Premier Donald Tusk, obecny na tym spotkaniu, poinformował z kolei, że w najbliższych dniach zostaną wzmocnione i zaostrzone kontrole fitosanitarne i weterynaryjne na granicy z Ukrainą.

– Mogę wam powiedzieć, że zobaczycie w najbliższych dniach zasadniczą zmianę, jeśli chodzi o działalność naszych służb na granicy, w tym służb fitosanitaryjnych. Jeśli nie wystarczy nam ludzi i narzędzi, to będziemy starali się błyskawicznie te służby uzupełnić. Ale wszystko, czym dysponujemy teraz zostanie użyte do uczciwej rzetelnej, transparentnej kontroli jakości bezpieczeństwa żywnościowego jeśli chodzi o produkty ukraińskie – zapewnił Tusk.

Afera zbożowa. NIK wskazuje winnych

Miażdżący raport NIK o aferze zbożowej. „Działania spóźnione i nieskuteczne”

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *