Spada cena pszenicy i rzepaku. Ale rosną ceny bydła. RAPORT z rynkowy z 2.02.2024

Na rynku zbóż przeceny, tylko owies się trzyma

Na krajowym rynku zbóż cenę trzyma już tylko owies. Ceny pszenicy konsumpcyjnej spadły najbardziej. Po ubiegłotygodniowych wzrostach tym razem spadki nie oszczędziły także pszenicy paszowej.

Nic nie lepiej nie dzieje się z cenami rzepaku. Spadek cen to wynik obniżek cen kontraktów na giełdach oraz umocnienie się naszej waluty.

Zboże z Ukrainy zaspokoiło popyt w Europie Zachodniej. Na rynku dużo zamieszania wprowadza pszenica z Rosji

Eksporterzy, którzy wysyłają zboże do krajów Europy zachodniej alarmują, że popyt na nasze ziarno jest tam znikomy. Trudno pozyskać od nich nawet cenniki. Niemcy zawierają już kontrakty na maj. Wydaje się, że rynki te zostały dobrze zaopatrzone przez ukraińskich dostawców.

Z kolei w przypadku eksportu droga morską, bardzo mocno miesza tam ciągle Rosja, co więcej popyt na tamtejszą pszenicę ze strony eksporterów, którzy powrócili na rynek przed wprowadzeniem przez ten kraj kwot eksportowych na zboże, stopniowo się ożywia. Na 30 stycznia wolumen zawartych kontraktów na sprzedaż rosyjskiej pszenicy wyniósł 2,3 mln ton wobec 1,9 mln ton dwa tygodnie wcześniej. Kwoty mają obowiązywać od 15 lutego do końca czerwca 2024 r.

Najwięcej produktów rolnych z Ukrainy kupiła Rumunia i Chiny. Na którym miejscu jest Polska?

Tymczasem Ukraińcy policzyli, że w ubiegłym roku największym odbiorcom ich towarów była Rumunia, która kupiła w zeszłym roku towary rolne, w tym głównie zboża i oleiste, za 2,875 mld dolarów (tj. 13% całkowitego wolumenu przesyłek z Ukrainy).

Na drugim miejscu znalazły się Chiny, które w ubiegłym roku Chiny odpowiadały za 10% całkowitego eksportu produktów rolno-spożywczych Ukrainy. Turcja, która w ubiegłym roku sprowadziła z Ukrainy produkty rolne o wartości 1,994 mld euro, utrzymała w tym zestawieniu trzecie miejsce z udziałem na poziomie 9%.

Polska, pomimo częściowej blokady importu od 5 czerwca ub., kupiła od Ukraińców w 2023 r.  towary warte 1,797 mld euro. Na kolejnych miejscach znalazły się takie kraje, jak Hiszpania (1,765 mld dolarów), Holandia (1,274 mld dolarów), Egipt (1,066 mld dolarów), Włochy (1,045 mld dolarów), Niemcy (862 mln dolarów) i Węgry (471 mln dolarów).

Spadek cen świń wyhamował, żywiec wołowy się umacnia

Chociaż ceny żywca wieprzowego są nadal niskie, ten tydzień wydaje się lepszy pod tym względem, że wyhamowały spadki cen a nawet niektórzy odbiorcy lekko je podnieśli. Pomimo nacisków ze strony ubojni, cena skupu zarówno w Niemczech, jak i w Hiszpanii została utrzymywana. Aczkolwiek zarówno z Danii, jak i z Hiszpanii docierają sygnały, że na podwyżki trzeba jeszcze poczekać.

W Europie nie ma nadpodaży świń, ale jeśli ta podaż wystarczy, by zapewnić popyt wewnętrzny i eksportowy to wiele się jednak nie zmieni, twierdzą Hiszpanie. Ceny w USA pozostają nada dużo niższe niż w Europie, podaż świń jest tam bardzo wysoka. Aczkolwiek ze względu na niskie ceny skupu, w dłuższej perspektywie, podaż zapewne spadnie. Na spadek podaży eksportowej nie ma jednak co liczyć w Brazylii, która ciągle coraz bardziej umacnia swoją pozycję na rynkach azjatyckich i obecnie jest to kraj, który najbardziej przeszkadza w rozwoju eksportu Hiszpanom. Ponadto w Chinach nadal nie ma ożywienia konsumpcji wieprzowiny. Analitycy liczą, że konsumpcja wzrasta, analitycy liczą na to, że sytuacja się tam ustabilizuje dopiero w drugim półroczu i ceny wtedy mogą lekko wrosnąć, aczkolwiek na duże podwyżki nie ma co liczyć.

Po długim okresie stabilizacji, Duńczycy podnieśli ceny warchlaków o statusie pozytywnym, co spowodowało lekkie podwyżki cen importowanych do Polski warchlaków i dały sygnał niektórym krajowym dostawcom również do symbolicznych podwyżek.

Na rynku żywca wołowego sygnały do podwyżek się coraz bardziej umacniają, co przekłada się na cenniki coraz większej ilości ubojni.

Nawozy z tendencją spadkową, ceny paliwa w górę

U dystrybutorów nawozów nadal nie ma dużego ruchu, stąd coraz więcej punktów decyduje się na obniżenie cen nawozów.

Nawozy z Rosji

Import nawozów z Rosji do Polski rośnie na potęgę. Co na to ministerstwo rolnictwa?

Dlatego, że wszystkie paliwa na rynku hurtowym odnotowały zwyżkę, w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu, epetrol.pl nie ma dobrej wiadomości dla kierowców. Portal podaje, że w okresie między 5 a 11 lutego ceny paliw będą rosnąć: Pb95 będzie kosztować między 6,31a 6,42 zł/l, ON – 6,53–6,66 zł/l, a LPG – 2,90–2,97 zł/l.

dr Magdalena Szymańska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *