Sieczkarnia Claas Jaguar już od 50 lat pracuje na polach

Jaguar od firmy Claas – lider rynku światowego

Od wprowadzenia na rynek pierwszego modelu sieczkarni samojezdnej Claas minęło 50 lat. Obecnie rolnicy nie wyobrażają sobie pracy w gospodarstwie bez użycia sieczkarni polowej, zapewniającej:

 • optymalną długość sieczki,
 • kondycjonowanie ziarna,
 • maksymalną wydajność,
 • wszechstronność.

Od roku 1973 Claas wyprodukował 45 000 sieczkarni.

Dlaczego Jaguar jest liderem rynku?

Jak się okazuje, pomimo upływu lat Jaguar pozostaje liderem wśród sieczkarni polowych na rynku. Zdaniem producenta jest tak za sprawą:

 • postępu technologicznego,
 • maksymalnej wydajności,
 • wysokiej jakości komponentów,
 • niskich kosztów zużycia,
 • pierwszorzędnego serwisu ze strony partnerów handlowych Claas,
 • łatwej dostępności części zamiennych.

Dlaczego powstała sieczkarnia samojezdna Claas?

O budowie sieczkarni samojezdnej Claas zadecydował wzrost popularności uprawy kukurydzy. Wcześniej rolnicy korzystali z sieczkarni zaczepianych do traktorów po to, by w roku 1973 został opracowany model Jaguar 60, w którym wykorzystano podzespoły zaczepianej sieczkarni bębnowej. W pierwszym roku produkcji z taśmy zjechały 33 egzemplarze, a już 3 lata później rolnicy korzystali z 500 takich sieczkarni.

Nowe modele Jaguara od Claas

Wraz z upływem czasu zarówno usługodawcy, jak i rolnicy zaczęli domagać się sieczkarni samojezdnych o większej mocy. Tym sposobem od roku 1975 rozpoczęła się produkcja Jaguara 80 SF o mocy 213 KM z trzy- lub czterorzędową przystawką do kukurydzy, dmuchawą wyrzutnika i nowym automatycznym układem kierowania Claas oraz możliwością rozdzielania obudowy zespołu wciągania i bębna.

Kolejnym modelem był Jaguar 70 SF z większym bębnem tnącym i silnikiem o mocy 150 lub 175 KM, który opuścił taśmę w sezonie 1976/1977.

Następnymi modelami produkowanymi przez Claasa były:

 • Jaguar 600 z wykrywaczem metalu, Corncracekerem i przyspieszaczem,
 • Jaguar 695 Mega (354 KM),
 • Jaguar 800 (481 KM) umożliwia zbiór 8 rzędów kukurydzy za pomocą jednej przystawki,
 • Jaguar 900 (600 KM) kabina z cyfrowym terminalem i nowoczesna dźwignia wielofunkcyjna,
 • Jaguar Speedstar (623 KM) – pierwsza sieczkarnia dopuszczona do jazdy z prędkością 40 km/h,
 • Jaguar 900 – podwójny silnik o mocy do 830 KM, nowy bęben siekający, inteligentny system sterowania silnikiem Dynamic Power,
 • Jaguar 960 Terra Trac,
 • Jaguar 990 Terra Trac.

Podczas targów Agritechnica zaprezentowany został model specjalny Jaguar 990 Terra Trrac w ekskluzywnej, jubileuszowej wersji.

Ciągniki rolnicze

TOP 10 ciągników w październiku 2023. John Deere 6155M najpopularniejszym modelem

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Claas

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *