Sadownik z Mazowsza błaga o pomoc. Do czwartku musi zebrać tony jabłek, a brakuje rąk do pracy

Dziadkowy Sad Tradycji Smak – czym zajmuje się producent?

Dziadkowy Sad Tradycji Smak jest gospodarstwem sadowniczym prowadzonym we wsi Brzozów Stary (woj. mazowieckie). Właściciele zajmują się uprawą wiśni, śliw, truskawek i jabłoni. Sadownicy postawili na plantacje ekologiczne. W ochronie roślin nie stosują substancji rakotwórczych, zrezygnowali również z użycia kontrowersyjnego glifosatu. Rolnicy zastosowali w sadach stare podkładki, które wpływają na wydłużenie okresu oczekiwania na jabłka.

Sadownik z Mazowsza prosi o pomoc w zbiorze jabłek

Właściciel sadu z Brzozowa Starego na pośrednictwem swojego profilu na Facebooku poprosił o pomoc w zbiorze klientów i obserwatorów. Okazuje się, że rolnik zdecydował się na konkretne działania w związku z informacją o tym, że w nadchodzący weekend, w Polsce, prognozowane są pierwsze przymrozki.

„W sobotę, 21 października, odczuwalna temperatura to -6 stopni. Na 2 metrach ma być -1. Ale nas obchodzi temperatura odczuwalna. JABŁKA WYTRZYMUJĄ DO MINUS 5. Więc jest źle” – napisał sadownik z Mazowsza na swoim Facebooku.

Sadownik z Mazowsza czekał na jabłka 7 lat

Dla sadownika z Mazowsza zebranie jabłek w sadzie przed nadchodzącym załamaniem pogody jest niezwykle ważne. Nie chodzi tylko o to, że na drzewach wciąż wisi jeszcze ok. 20 t jabłek, ale również o to, że na owoce odmiany Ligola rolnik czekał 7 lat. Jak sam podkreśla, ta odmiana jest wizytówką jego gospodarstwa, przez co jeszcze bardziej zależy mu na tym, by jak najwięcej jabłek zostało zebranych.

Sadownik z Mazowsza zaprasza na zbiór jabłek

Właściciel sadu z Mazowsza zdecydował, że poprosi o wsparcie swoich znajomych na Facebooku. Za pośrednictwem portalu poinformował o tym, że do czwartku 19 października musi zebrać swoje jabłka. Rolnik chciałby, by sprzątnięta została chociaż połowa owoców. Ponadto rolnik oferuje transport do gospodarstwa i płaci zbieraczom 70 zł od zebranej skrzyniopalety. Poniżej publikujemy post wraz z adresem gospodarstwa i numerem kontaktowym do sadownika.

oprac. Justyna Czupryniak

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *