Ruszają dopłaty do paliwa rolniczego i proces byłego prezesa ROTR Rypin. Co w nowym TPR?

Temat numeru: Protesty w Polsce i w Europie

W numerze 5/2024 Tygodnika Poradnika Rolniczego znajdziecie szeroką relację z ostatnich protestów rolników w Polsce. Nasi dziennikarze byli wraz z rolnikami na demonstracjach w kilku regionach w Polsce. Co mówią rolnicy? Jakie są dla nich największe problemy i co należy jak najszybciej zmienić?

W komentarzu naczelnego przeczytasz również o tym, że Komisja Europejska, po fali strajku rolników w całej Europie, że zdecydowała się na uruchomienie „Dialogu strategicznego na temat przyszłości rolnictwa UE”. Czy jednak nie będzie to tylko mydlenie oczu, które ma uspokoić nastroje przez eurowyborami?

O czym jeszcze przeczytacie w najnowszym numerze TPR?

W najnowszym wydaniu Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie także relację z debaty, podczas której eksperci z branży rolnej zastanawiali się co trzeba zrobić, aby polskie rolnictwo korzystało na sąsiedztwie z Ukrainą, a nie traciło.

Oto spis wybranych tematów z TPR nr 5/2024 także o:

  • Aktualności:  Złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze
  • Ekonomia: Polskie rolnictwo ma jeszcze szansę, by skorzystać na sąsiedztwie z Ukrainą
  • Interwencja: Już nie muszą zamykać się w domach
  • Agroporady: Najpierw saletra, potem RSM
  • Agroporady: Czy biopreparaty będą szansą w rzepaku
  • Technika rolnicza: Ten kombajn to legenda – jako pierwszy miał hydrostatyczny
  • Polski żywiec: Z lotu ptaka wykryją chorego na ASF dzika
  • Polskie mleko: Cielęta chowane w naczepie ciężarówki
  • Wieś i Rodzina: Kijewo granicami się nie przejmuje

Pokaż jak innowacyjne jest Twoje gospodarstwo i wygraj konkurs Innowacyjny Rolnik

Zapraszamy również do udziału w konkursie Innowacyjny Rolnik, w którym pula nagród wynosi 9 tys. złotych. Co ważne te innowacje w Waszych gospodarstwach nie muszą być drogie – wystarczy dobry pomysł. Może to być pomysł, który wdrożyliście niedawno, ale też jakiś czas temu, gdyż w tym roku oceniamy innowacje z ostatnich 20 lat. A więcej informacji o konkursie znajdzie na stronie: www.inowacyjnyrolnik.pl.

Nie znasz TPR? Zamów go za darmo i poznaj!

Jeśli jeszcze nie znasz „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, zamów bezpłatny numer klikając w baner poniżej.

Zamów bezpłatny numer TPR

Poznaj Tygodnik Poradnik Rolniczy – zamów bezpłatny numer

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *