Rolnik chciał budować oborę, ale postawił na maszyny na usługi za 2 mln zł

Andrzej Lech ze wsi Wola Wodyńska (pow. siedlecki) gospodaruje na 100 ha. Uprawia zboża, kukurydzę, lucernę, trawy siane na gruntach ornych, mieszankę gorzowska w międzyplonie oraz łąki torfowe. Utrzymuje 140 sztuk bydła, w tym 50 krów. Mleko dostarcza do Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach w ilości ok. 500 tys. l rocznie.

Cena mleka z ponad 3 zł spadła do 1,58 zł

– Przełom roku 2022 i 2023 był bardzo dobry dla mleczarstwa i naszego gospodarstwa, bo ceny mleka wywindowały do ponad 3 zł za litr, a później przyszedł kryzys i ceny spadły do poziomu 1,58 zł, a następnie zaczęły odbijać. Obecnie za mleko otrzymujemy stawkę 2,20 zł za litr i gdyby nie inwestycje to byłaby to całkiem dobra cena – przyznaje Andrzej Lech.

Rolnik dodaje, że przeprowadzone w ostatnim czasie inwestycje wiążą się ze spłatą kredytów, a to przekłada się automatycznie na wyższe koszty produkcji.

Zamiast budowy obory, rolnik zdecydował się na zakup nowych maszyn rolniczych

– Wiadomo, żeby się rozwijać trzeba inwestować. W pierwszym zamyśle razem z bratem, który mi pomaga, chcieliśmy budować oborę. Mieliśmy już gotowy projekt i wniosek o dofinansowanie, jednak przyszła pandemia i się trochę wystraszyliśmy co to będzie. Dlatego wycofaliśmy wniosek o dofinansowanie budowy obory, a zastąpiliśmy go wnioskiem o dofinansowanie modernizacji parku maszynowego, który wymieniliśmy na nowy i bardziej wydajny. – mówi rolnik spod Siedlec.

Rolnik mówi wprost: wydaliśmy na maszyny rolnicze 2 mln zł i muszą zarabiać na siebie.

Rolnik i jego brat nowe maszyny wykorzystują także do świadczenia usług rolniczych.

Wszak maszyny, na które wydaliśmy 2 mln zł muszą być wykorzystane i zarabiać na siebie. Zakupiliśmy m.in. rozrzutnik obornika Auto-Agro z przesuwną ścianą, 3 kosiarki Samasz Motyl, przyczepę do transportu bel, prasę zwijającą McHale, opryskiwacz ciągany Krukowiak o pojemnoiści 2,5 tys. l, przyczepę samozbierającą do kiszonek Strautmann o pojemności 43 m3, pług obrotowy czteroskibowy Overum oraz ciągnik New Holland o mocy 270 KM. Jet to nasz największy ciągnik służący do współpracy z najwydajniejszymi maszynami – wyjaśnia członek Mazowieckiej Izby Rolniczej. 

Średnia wydajność krów w stadzie rolnika z Mazowsza to 10,5 tys. kg mleka

– Nasze stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna to 10,5 tys. kg mleka. Dawkę żywieniowa zadajemy z pionowego paszowozu Auto-Agro o pojemności 12 m3. Zakupiliśmy go w 2015 roku, korzystając z premii dla młodego rolnika, a współpracuje on z ciągnikiem Case o mocy 70 KM – dodaje rolnik.

Jak zdradza gospodarz, w skład dawki wchodzą takie pasze jak:

  • kiszonka z kukurydzy,
  • sianokiszonka,
  • śruty zbożowe,
  • poekstrakcyjne śruty sojowa i rzepakowa,
  • śruta kukurydziana,
  • suszone wysłodki buraczane
  • oraz dodatek mineralno-witaminowy.

Co istotne, wydajniejsze sztuki dokarmiane są z ręki granulowaną pasza pełnoporcjową oraz pasza energetyczną.

Jakiej rasy krowy zapewniają tak dobrą wydajność mleczną?

Utrzymujemy przeważnie czystorasowe hf-y, lub też hf-y z niedużym udziałem rasy simentalskiej, ponieważ w przeszłości próbowaliśmy krzyżowania z simentalami w typie mlecznym. Od 4 lat sam wykonuję zabiegi inseminacji, jak tylko ukończyłem kurs inseminatorski w oddziale MCHiRZ Łowicz w Żelkowie. Inseminacja we własnym zakresie to przede wszystkim lepiej dobrany czas krycia z czego wynika lepsza skuteczność. Ponadto oszczędzamy na usłudze inseminacjia i w te zaoszczędzone środki przeznaczamy na zakup droższego nasienia od buhajów z wyższej półki, głównie z firmy WWS – powiedział Andrzej Lech.

Andrzej Rutkowski

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *