Rolnicy zawiesili GIGANTYCZNY baner na silosach. „15 X ODLOTY baranów”

Rolnicy, którym rząd chce odebrać ziemię pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie ustają w walce o swoje gospodarstwa.

Rolnicy zawiesili ogromny baner na silosie przeciwko CPK

Tym razem postanowili zobrazować swój sprzeciw wobec „megalomańskich inwestycji chorych ignorantów”. W gospodarstwie Tadeusza i Kamila Szymańczaków wywiesili ogromny baner o wymiarach 20 metrów szerokości na 6 metrów wysokości z bardzo wymowną grafiką. Baner umieścili na silosach, więc widać go już z daleka.

– Baner wisi na ok. 18 metrach wysokości, dzięki temu jest widoczny z kilku kilometrów i stanowi niezaprzeczalny znak naszej determinacji w walce z trwonieniem publicznych pieniędzy – tłumaczy Kamil Szymańczak, członek Rady Społecznej ds. CPK oraz rolnik, który prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo w gminie Baranów.

W gospodarstwie Tadeusza i Kamila Szymańczaków zawisł ogromny baner na silosach z bardzo wymowną grafiką.

FOTO: Kamil Szymańczak

Na banerze widnieje napis „15 X ODLOTY baranów”, helikopter z kukłą misia podobną do tej z kultowej komedii Stanisława Barei oraz barany, symbolizujące członków rządzącej partii PiS. W ten sposób autorzy grafiki nawiązali do zbliżających się wyborów parlamentarnych, życząc obecnej władzy porażki.

– Baner jest w miejscu, które symbolizuje opór przeciwko „portowi solidarności baranów Centralnego Przekrętu Kasy” – fantasmagorii, która wydaje się żywcem przeniesiona ze znakomitej komedii „Miś” wiecznie żywego w tym kraju Stanisława Barei. Nasi rządzący wprowadzają w rzeczywistość to, co Bareja piętnował – wyjaśnia Szymańczak.

CPK ma powstać na najlepszych ziemiach rolniczych

CPK ma być usytuowany między Łodzią a Warszawą na cennych przyrodniczo i rolniczo gruntach II i III klasy. Teoretycznie ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Ale prawda jest taka, że nie zakończono nawet etapu przygotowawczego. Jak wskazuje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu RP w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, nie uzyskano dla CPK podstawowych decyzji administracyjnych niezbędnych w ramach procesu inwestycyjnego.

– Należy też pamiętać, że CPK to inwestycja realizowana wyłącznie dla zysku, i to zysku, który niemal w połowie przypadnie zagranicznemu inwestorowi; obecnie bowiem prowadzone są negocjacje w zakresie sprzedaży 49 proc. udziałów w CPK. W grze – bazując na doniesieniach medialnych – są Francuzi, Koreańczycy oraz podmiot, który dotychczas się nie upublicznił. Na razie nie wiadomo, kto zarobi na tej inwestycji, wiadomo za to, co zostanie bezpowrotnie utracone – ocenił Zgorzelski.

Rolnicy z terenów CPK chcą przestać żyć w strachu o swoją przyszłość

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, który właśnie się zakończył, CPK kupił ok. 1000 hektarów gruntów. Pod budowę lotniska potrzeba 8 razy tyle. Rolnicy robią więc wszystko, by do wywłaszczeń ostatecznie nie doszło. I mają nadzieję, że po 15 października „będą mogli wreszcie przestać żyć w strachu o swoją przyszłość”.

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *