Rolnicy stawiają ultimatum Tuskowi i Zełenskiemu. „Zostaną Wam tylko samoloty i rowery”

Rolnicy stawiają ultimatum Tuskowi i Zełenskiemu. „Zostaną Wam tylko samoloty i rowery”

Bunt rolników narasta. Przez cały miesiąc od 9 lutego do 10 marca będą blokować drogi i autostrady w całym kraju przeciwko importowi ukraińskiej żywności i polityce UE. Na 20 lutego mocne uderzenie zapowiada także Rada Powiatu Choszczno Zachodniopomorskiej Solidarności Rolników RI. Działacze przygotowują dużą akcję na cały kraj, włącznie z blokadą granic z Ukrainą. Dziś przedstawili ultimatum premierowi Donaldowi Tuskowi i prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

– Donald, Wołodymyr, macie dwa tygodnie, żeby się dogadać. Inaczej zostaną Wam tylko samoloty i rowery – napisali na plakacie zapowiadającym protest. Dodali, że jeśli „nie będzie konkretów, Ukraińcy staną”.

„Panie premierze, ma pan dwa tygodnie”

Z apelem do premiera Tuska zwrócił się m.in. Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna  i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI „Solidarność”.

– Panie premierze, ma pan dwa tygodnie na załatwienie sprawy z Ukraińcami. Jeśli nie, 20 lutego wychodzimy i blokujemy Polskę – zapowiedział Barna. 

Rolnicy: staniemy na granicy i zablokujemy drogi

Zachodniopomorscy rolnicy, choć cały czas biorą udział w pracach zespołów roboczych, by wspólnie z ministerstwem rolnictwa znaleźć sposób na rozwiązanie problemów w branży, nie ustają w naciskach i przygotowują protest.  

– Staniemy na granicy. Zablokujemy drogi. Tak wzmocnimy podmiotowości Polski i Ukrainy w przestrzeni międzynarodowej. Politycy rozwiążą nasz problem. My przestaniemy być ich problemem. Władze Polski i Ukrainy powinny mieć tego świadomość, a efekty prac zespołów Polski i Ukrainy powinny być ogłoszone w ciągu najbliższych dni. Chcemy, by przedstawili „mapę drogową” w sprawie rozwiązania naszych problemów. Harmonogram działań rządów Polski, Ukrainy i UE wpłynie na decyzje, co do dalszych form protestów – zaznaczają działacze.

Dodają, że jeśli Ukraina straci niepodległość, ustalenia pomiędzy zachodnimi korporacjami, agroholdingami w Ukrainie będą odbywały się na linii Moskwa – Zachód, z pominięciem Polski.

Zachodniopomorscy rolnicy dołączą do protestu w Elblągu

Od 9 lutego rolnicy z Zachodniego Pomorza będą wspierać protestujących w Elblągu. Do tej pory kilkukrotnie dołączali się do strajków niemieckich farmerów, zainicjowali też akcje protestacyjne w Polsce 24 stycznia. Dziś wraz z Niemcami po raz kolejny blokowali przejście graniczne w Lubieszynie koło Szczecina.

STRAJK generalny rolników!

PILNE! Protesty rolników w całej Polsce. Blokady dróg i autostrad przez 30 dni

Rolnicy zablokują drogi w Elblągu

Protest rolników w Elblągu. Będą blokować drogi i wychodzić z ciągników

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *