Rolnicy protestują, bo nie dostają dopłat bezpośrednich. We Francji polała się gnojowica

Protest rolników we Francji

W środę 25 października w kilku miejscach we Francji odbyły się protesty rolników. Na demonstracje zorganizowane w Bayonne, Pau i Niort przez tamtejsze związki rolników FNSEA i Jeunes Agriculteurs (JA) przybyło kilkadziesiąt ciągników i ok. 250 osób.

Francuscy farmerzy strajkowali głównie z powodu opóźniających się wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich. Poślizg ma być spowodowany nowym systemem płatności bezpośrednich WPR.

– Opóźnienia w płatnościach sprawiają nam ogromne trudności. Rolnicy są u kresu wytrzymałości – ubolewał w Niort Denis Mousseau, prezes FNSEA. Dodał, że koszty produkcji rolnej wzrosły aż o 21 proc. w ciągu dwóch lat. 

Rolnicy wylali gnojowicę na ulice i rozrzucili opony

Rolnicy zamanifestowali swoje niezadowolenie także w Bayonne. Pod tamtejszą prefekturę przyjechali z kilkoma tonami gnojowicy i przyczepami pełnymi opon, które rozrzucili na ulicach miasta. Podobna demonstracja odbyła się przed prefekturą w Pau.

– Musimy zadbać o to, aby rolnicy mogli się utrzymać ze swoich gospodarstw. Zatory płatnicze to nie nasz problem. Ale przez to cierpimy i mamy trudności z regulowaniem zobowiązań finansowych – mówił w Bayonne Sylvain Bordenave, prezes JA.

Rolnicy żądają pomocy w związku z wysokimi kosztami produkcji

Poza natychmiastową realizacją wypłat pieniędzy z WPR, rolnicy domagali się od przedstawicieli Francji wsparcia w obliczu rosnących cen paliwa rolniczego i pasz dla zwierząt oraz strat suszowych. Narzekali m.in. na słabe pokosy.

– Siano w tym roku nie było dobrej jakości, w związku z czym hodowcy będą musieli kupować paszę po bardzo wysokich cenach. To nas pogrąża w jeszcze większej nędzy – mówił jeden z rolników zrzeszonych w FNSEA. 

Groźna choroba atakuje bydło we Francji. Rolnicy tracą krocie

Inny rolnik zwrócił uwagę, że sektor hodowlany musi się teraz zmagać z krwotoczną chorobą zwierzyny płowej, która atakuje bydło.

– Uderzyło to mocno w i tak już osłabione gospodarstwa rolne. Dlatego apelujemy o wypłatę pieniędzy. Chcielibyśmy godnie żyć z naszego zawodu – zaznaczył.

Rolnicy wyrzucili obornik, słomę i ziemię przed siedzibę agencji płatniczej

Wczorajszy protest francuskich rolników nie był pierwszym w sprawie opóźnień w wypłatach dopłat bezpośrednich. Tydzień temu 19 października w tej sprawie przed biurem Agencji Usług i Płatności (odpowiednik naszego ARiMR) w Limoges strajkowało ok. 40 rolników. Przed siedzibę wyrzucili obornik, słomę i ziemię.

– Zwykle około 15 października mamy już 70 proc. naszych dopłat. A przez te opóźnienia tworzą nam się poważne zatory finansowe – mówił Pascal Missou, hodowca bydła i dodaje, że jest zdesperowany, bo taka polityka rządu prowadzi do likwidacji gospodarstw. 

– Dotrzymaliśmy swoich zobowiązań, a Agencja ich nie dotrzymuje. Opóźnianie wypłaty dopłat oznacza opóźnianie naszych dostawców, banków … wszyscy czekają – denerwował się Thomas Hégarty, przewodniczący Koordynacji Obszarów Wiejskich.

Rolnicy w Limoges potępili też coraz bardziej zaostrzone kontrole beneficjentów dopłat bezpośrednich.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. aqui.fr, sudouest.fr, francebleu.fr, mediabask.eus, FNSEA 

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *