Rolnicy blokowali dojazd do zakładu dystrybucyjnego Biedronki, teraz wjechali do centrum Lubartowa

Ciągniki wjechały do Lubartowa, przejechały przez całe miasto

Przejazd protestujących rolników rozpoczął się w sobotę ok. godz. 14. Kolumna ruszyła z ul. Gazowej, a dalej Kolejową do głównej ulicy miasta – Lubelskiej. Na chodnikach nie brakowało zaciekawionych mieszkańców Lubartowa.

Jedni się tylko przyglądali lub kręcili filmiki, inni bili brawo albo unosili w górę kciuk na znak poparcia. – Nie wiem, czy tymi protestami rolnikom uda się coś uzyskać, ale jestem za nimi – komentuje pan Piotr z Lubartowa.

Blokada dojazdu do centrum Biedronki w Lubartowie

Rolniczy protest w Lubartowie rozpoczął się w czwartek. Polegał na rotacyjnej blokadzie przejazdu ul. Gazową do Centrum Dystrybucyjnego Jeronimo Martins Polska SA zaopatrującego w towary sklepy sieci Biedronka.

W Lubartowie, inaczej niż w Stawigudzie koło Olsztyna, udało się zorganizować blokadę w pobliżu centrum dystrybucyjnego tej sieci. W woj. warmińsko-mazurskim na protest nie zgodził się wójt Stawigudy a potem sąd.

Jak w takim razie zrobiono to w Lubartowie? – Nie było lekko – mówi Mariusz Misztal, jeden z organizatorów protestu. – Prowadziliśmy negocjacje z burmistrzem oraz dyrekcją zakładu i wypracowaliśmy kompromis – wyjaśnia Piotr Banaś, kolejny z organizatorów. – Blokada ulicy nie trwała bez przerwy, w określonych godzinach transporty były przez nas przepuszczane.

Dlaczego protest odbywał się w sąsiedztwie centrum Biedronki?

– Wiele produktów znajdujących się na półkach tej sieci lub półproduktów niezbędnych do ich wytworzenia, pochodzi z Ukrainy – mówi Piotr Banaś. – Żywność z Ukrainy płynie do Polski, gdy tymczasem my wciąż mamy zboże w magazynach, czasem nawet z dwóch lat.

– Przy obecnych cenach sprzedaż ziarna nie ma najmniejszego ekonomicznego uzasadnienia – dodaje Mariusz Misztal.

Wśród organizatorów protestu był też Michał Szymankiewicz, który nie jest rolnikiem. – Szanujmy pracę naszych rolników, kupujmy to co polskie w polskich sklepach – zaapelował. Co dalej? – Teraz szykujemy się już na drugi protest w Warszawie – mówi Mariusz Misztal.

Krzysztof Janisławski

 

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *