Pudzian ma ten sam problem, co tysiące sadowników: niskie ceny jabłek. „Uprawiam filantropię

Pudzian o sadzie i problemach ze sprzedażą jabłek

Mariusz Pudzianowski, choć jest znany z bycia sportowcem, to tak naprawdę zajmuje się również sadownictwem. Pudzian uprawia wiśnie, borówki i jabłka. To właśnie w sadzie jabłoni rolnik odnotował największe straty w związku z nawałnicą, która przeszła nad jego gospodarstwem. Strongman regularnie wrzuca do sieci filmiki, na których opowiada o tym, co dzieje się w jego życiu. W jednym z ostatnich nagrań Pudzianowski podjął temat sprzedaży  jabłek. Okazało się, że w tym roku musi liczyć się ze stratami, ponieważ przez jego sad również przeszła nawałnica.

– Mój sad ucierpiał w gradobiciu. Kiedy wszystko zapowiadało się dobrze, przyszedł grad i stłukł wszystkie jabłka deserowe. Teraz te owoce nadają się tylko na sok, a oferowana cena to 0,64-0,65 zł/kg. To jest pogranicze opłacalności – wyznał Pudzianowski.

Bieda czy nie, pracownikom trzeba zapłacić

Sad Mariusza Pudzianowskiego zajmuje kilkanaście hektarów, dlatego strongman zatrudnia ludzi do zbioru owoców. Niestety, niskie ceny skupu owoców na sok oznaczają dla Pudziana straty. Mężczyzna nie załamuje się jednak i zapewnia, że pracownicy otrzymają godziwą wypłatę.

– Skoro się owoce urodziły, to trzeba je zebrać. Ludziom trzeba zapłacić normalne, godne dniówki, bo nikt za darmo pracował nie będzie – zapewnił Pudzianowski.

Wichury zniszczyły sady polskich rolników

Polscy sadownicy padli ofiarą gwałtownych wichur w minione wakacje. Największe skutki niszczycielskiej działalności żywiołu odczuli mieszkańcy Małopolski, którzy odnotowali straty na poziomie nawet 90%. O czym informowaliśmy w artykule pt. „350 gospodarstw poszkodowanych przez nawałnicę i trąbę powietrzną. „Nawet 90 proc. strat”

Czy sadownicy będą mieli problem ze sprzedażą jabłek?

W ostatnim czasie wśród sadowników pojawiły się również obawy co do tego, czy uda im się sprzedać jabłka. Rolnicy obawiali się, że znajdą się w sytuacji podobnej do tej, w której znaleźli się producenci malin. O obawy sadowników zapytaliśmy prezesa Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Mirosława Maliszewskiego, który zaprzeczył temu, że cena na jabłka będzie niska, jednak przyznał, że z eksportem może być różnie.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Eksport polskich jabłek zagrożony. Maliszewski: Problem z eksportem może dotyczyć 3 z 4 dużych rynków”

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Facebook/Mariusz Pudzianowski

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *