Protesty rolników w Niemczech: setki ciągników w Berlinie i rolnicy przy ogniskach

Niemieccy rolnicy znów ruszyli na Berlin

Jak poinformował niemiecki portal taggeschau.de, niemieccy rolnicy znów ruszyli na Berlin. 26 stycznia br. do stolicy Niemiec wjechało 250 traktorów, którymi podróżowało ok. 300 rolników. Farmerzy zgromadzili się przed siedzibą Koalicji SPD, FDP i Zielonych, a powodem ich niezadowolenia był nierozwiązany spór o likwidację dopłat do paliwa. Bundestag zaplanował głosowanie w tej sprawie na przyszły tydzień.

Niemieccy związkowcy weszli do siedziby Koalicji SPD, FDP i Zielonych

Z informacji opublikowanych przez niemiecki Top Agrar wynika, że protestujący Niemcy weszli dziś do siedziby Koalicji SPD, FDP i Zielonych, by przekazać im swoje postulaty. Niestety, rolnicy nie spotkali się tam z rządzącymi, a petycję odebrał od nich portier. Jak podaje portal, na kartce znajdowały się następujące postulaty:

  • utrzymanie dopłat do paliwa dopóki nie zostaną wprowadzone alternatywne rozwiązania,
  • utrzymanie zwolnień z podatków od pojazdów mechanicznych, rolniczych i leśnych,
  • zawieszenie regulacji krajowych wykraczających poza prawo Unii Europejskiej ze względu na równą konkurencję lub ich likwidacja,
  • ograniczenie nadmiernej biurokracji i wprowadzenie kwot wolnych od podatku,
  • wdrożenie ustawy o organizacji dostaw w łańcuchu rolniczych zgodnie z prawem europejskim i ich właściwe monitorowanie.

Niemcy zablokowali mosty autostradowe w Dolnej Saksonii i rozpalili ogniska czuwania

Rolnicy z Dolnej Saksonii stanęli dziś na mostach autostradowych rozświetlonymi ciągnikami, blokując przejazd pojazdów poruszających się drogami A1, A2, A7, A20 i wielu innych.

Stowarzyszenie rolników z Meklemburgii-Pomorza Przedniego rozpaliło ogniska czuwania w Rostocku, a w Magdeburgu Stowarzyszenie Rolników Saksonii odpowiadało za centralne miejsce czuwania. Do akcji wezwali cały region i pozostałych rolników z Niemiec.

Strażak zapłaci karę, bo pomachał do protestujących rolników

Niemcy zapowiadają kontynuację protestów w weekend i w kolejnym tygodniu. Planują blokady bram wjazdowych do miast, najazd na lotnisko, palenie ognisk itp. Aktualnie kontrowersje wzbudza kara nałożona na strażaka, który pomachał do przejeżdżających traktorów i w związku z tym otrzymał karę dyscyplinarną. Jak donosi „Berliner Zeitung”, Administracja Spraw Wewnętrznych na czele z senator Iris Spranger (SPD) chce wszcząć przeciwko mężczyźnie postępowanie karne, wywierając jednocześnie presję na kierownictwo straży pożarnej. Strażak może liczyć na duże poparcie ze strony kolegów i mieszkańców Niemiec, którzy zapowiadają wyjście na ulicę w przypadku wydania wyroku wobec niego.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: taggeschau.de, Top Agrar.com

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *