Protesty rolników także w Polsce! Gdzie i kiedy wyjadą ciągniki na drogi?

Ogólnopolski protest rolników już 24 stycznia

NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych z Choszczna zapowiedziała, że w środę 24 stycznia 2024 roku ma odbyć się  ogólnopolski protest rolników. Strajk ma się odbyć między godz. 12.00 a 14.00.

Jak udało się potwierdzić „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu” protesty odbędą się co najmniej w 40 miejscowościach w całej Polsce. Na pewno strajk będzie w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim. Z całą pewnością do protestu dołączy także Oszukana Wieś. Jednak Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI „Solidarność”, zapewnia, że wkrótce do akcji będą dołączać rolnicy z kolejnych województw.

Więcej informacji o formie i dokładnych miejscach protestów organizatorzy będą informować już wkrótce. Także nasz portal www.tygodnik-rolniczy.pl poda te informacje.

Dlaczego będą protestować polscy rolnicy?

Strajk polskich rolników to z jednej strony ma być wyraz poparcia z niemieckimi farmerami. To kolejny już przejaw solidarności między farmerami z obu państw po tym jak nasi gospodarze z woj. zachodniopomorskiego i dolnośląskiego pojechali do Niemiec wspierać tamtejszych rolników. Podczas niemieckich demonstracji można było także zobaczyć polskie transparenty, w tym chociażby taki: „Niemieccy i Polscy rolnicy razem wspólnie przeciwko importowi ukraińskiego zboża”.

– Walczymy razem, by rolnictwo UE się rozwijało, a nie zwijało – mówił TPR Stanisław Barna. – Przyjechaliśmy, by wesprzeć niemieckich rolników. Musimy się zjednoczyć i wspólnie zaprotestować przeciwko polityce UE, która nas wykańcza. Ukraina nie jest w UE, a ma takie same prawa jakby była – mówi Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI „Solidarność”.

Protest polskich rolników będzie także przeciwko liberalizacji handlu z Ukrainą, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i innym pomysłom KE, które zmierzają do ograniczenia działalność rolników.

Komisja Europejska chce przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą

Oliwy do ognia może dolać informacja według, której Komisja Europejska już we wtorek 16 stycznia ma się zgodzić na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą i to pomimo sprzeciwu polskich rolników, polskiego ministra rolnictwa i polskiego komisarza ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego. O takiej możliwości donosi Beat Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli

Rolnicy wielokrotnie wskazywali, że napływ produktów rolno-spożywczych z Ukrainy destabilizuje rynek. W poprzednich miesiącach doświadczyli tego zwłaszcza rolnicy produkujący zboże. Teraz zagrożone są także producenci drobiu, jaj czy buraków cukrowych.

Rolnicy protestują w Niemczech, Holandii, Litwie czy Rumunii

– Protestują Niemcy, Holendrzy i Litwini, a także częściowo Polacy. Nadszedł więc czas, abyśmy porozmawiali wspólnie o potrzebach zmian polityki rolnej UE. Wiemy przecież, że Zielony Ład, który próbuje się nam narzucić jest niekorzystny dla europejskiego rolnictwa – przekonuje  Emil Mieczaj, przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ RI w Szczecinku .

Z kolei Stanisław Barna dodaje, że Komisja Europjeksa musi wreszcie zacząć słuchać rolników i szanować ich zdanie.

– To, co UE nam teraz proponuje, czyli zasypywanie państw pozaunijnym zbożem, niszczy nasz rynek. Nie możemy wspierać Ukrainy w ten sposób, bo doprowadzimy do likwidacji gospodarstw w wielu państwach UE – tłumaczy rolnik.

Polscy rolnicy planują także udać się jeszcze w poniedziałek 15 stycznia do Berlina, aby znów wesprzeć swoich kolegów w akcji protestacyjne.

Protesty rolników z Niemczech

ŻENADA. Chciał utrudnić protesty rolników. Daccią próbował odholować John Deere‘a [WIDEO]

Nietypowy protest rolników na Litwie

Spektakularny protest rolników przeciwko pomysłom Brukseli. W całej Litwie płoną ogromne ogniska

Niemieccy rolnicy walczą

Tysiące ciągników blokuje autostrady! Protest rolników w Niemczech paraliżuje kraj [MAPA]

Paweł Mikos, współpraca: Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *