Protest rolników w Warszawie. „Albo KE przywróci embargo, albo blokujemy granice”

Rolnicy protestowali w Warszawie. „Chcemy normalnie sprzedać nasze zboże”

Polscy rolnicy są oburzeni decyzją KE o zniesieniu embarga na ukraińskie zboże. Obawiają się, że zagrozi to funkcjonowaniu ich gospodarstw. Nie uspokaja ich także jednostronny zakaz wwozu ziarna, jaki wprowadziła Polska. W związku z tym zorganizowali dziś protest pod siedzibą Przedstawicielstwa KE w Warszawie. W pikiecie udział wzięli działacze NSZZ Solidarność RI, rolniczego OPZZ i Samoobrony.

– Przeciwstawiamy się decyzji Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o uchyleniu zakazu importu zboża do krajów przyfrontowych. Niech usłyszy nasz protest, bo walczymy o to, żebyśmy mogli normalnie sprzedać nasze zboże – zaznaczył Tomasz Obszański, przewodniczący Solidarności RI. Dodał, że organizacje rolnicze nie są przeciwne tranzytowi. Opowiadają się wręcz za tym, by go zwiększyć.

Rolnicy żądają przywrócenia embarga

Rolnicy apelowali do KE, by zrewidowała swoje decyzje i ponownie wprowadziła embargo na zboże z Ukrainy.

– Żądamy, żeby von der Leyen przeanalizowała swoją decyzję i przywróciła embargo. Nie może lekceważyć rolników i doprowadzić ich do bankructwa – mówił Jerzy Chróścikowski, senator RP. Dodał, że w tym sezonie Polska będzie musiała wyeksportować ok. 8 mln ton własnych zbóż.

Rolnicy: przez napływ ukraińskiego zboża jesteśmy pod kreską

Rolnicy zwracali uwagę, że nadmierny import zboża z Ukrainy spowodował potężny kryzys i wciąż odbija się na ich kondycji finansowej.

– Ciężar importu zboża ponoszą polscy rolnicy, bo nadmierny wwóz spowodował, że nasza sytuacja jest bardzo trudna. Jesteśmy pod kreską. Dlatego nie możemy pozwolić, żeby zboże i inne produkty zostawały w Polsce. Już dziś wielkie sieci handlowe nie podpisują umów z cukrowniami, bo liczą, że pojawi się tani cukier z Ukrainy. Niestety, interesy Niemiec i Francji są ważniejsze niż interesy całej UE – mówił Edward Kosmal, wiceprzewodniczący zachodniopomorskiej NSZZ Solidarność RI.

Ognisty: Ukraina chce jechać europejskim pociągiem jako pasażer na gapę i kontrolować bilety

Rolnicy przyznali, że nie rozumieją, czemu Ukraina tak bardzo upiera się przy sprzedaży zboża do polskich podmiotów, skoro tranzyt jest realizowany i z miesiąca na miesiąc rośnie.

– Ukraina chce jechać europejskim pociągiem jako pasażer na gapę i chce w tym pociągu kontrolować bilety. Tak nie może być. My nie chcemy pomagać niemieckim, francuskim i belgijskim agroholdingom w Ukrainie, tylko ukraińskim rolnikom – mówił Tomasz Ognisty, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność RI. Dodał, że jeśli Ukraina chce wwozić swoje produkty do UE, powinna dostosować sposób ich produkcji do unijnych, bardzo restrykcyjnych wymogów.

Do kogo należą największe agroholdingi na Ukrainie?

Solidarność RI zaznaczyła, że większość zboża eksportowanego z Ukrainy pochodzi z wielkich agroholdingów, których właścicielami są Niemcy, Belgowie, Duńczycy czy Francuzi.  By zobrazować, czyje zboże jest głównie wywożone z Ukrainy, działacze przedstawili zestawienie największych spółek i agroholdingów działających w tym kraju. Są to:

  • Kernel, spółka zarejestrowana w Luxemburgu – 570,5 tys. ha
  • Ukrlandfarming, spółka zarejestrowana na Cyprze – 570 tys. ha
  • Agroprosperis, spółka zarejestrowana w Luxemburgu – 430 tys. ha
  • Mirja, spółka zarejestrowana na Cyprze – 165 tys. ha
  • Agroton, spółka zarejestrowana na Cyprze – 120 tys. ha
  • Ukraine ProInvest, spółka zarejestrowana w Kijowie – 120 tys. ha
  • AgroGeneration, spółka zarejestrowana w Paryżu – 120 tys. ha
  • Trigon Agri, spółka zarejestrowana w Danii – 52 tys. ha

– My nie mierzymy się z ukraińskim rolnictwem. My mierzymy się z agroholdingami. Dlatego powinniśmy przejść do dyskusji, kogo tak naprawdę chcemy wspierać. Czy poszczególne agroholdingi, czy ukraińskich rolników? – mówił Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy Solidarności RI.

Wawrzyniak poinformował, że w następnym tygodniu odbędą się rozmowy z Ukraińskim Stowarzyszeniem Rolników.

– Chcemy rozmawiać z ukraińskimi rolnikami i im pomóc, a nie agroholdingom, które niszczą nasze rolnictwo – mówił Wawrzyniak.

Rolnicy grożą blokadą granic z Ukrainą

Rolnicy dali Komisji Europejskiej dwa tygodnie na podjęcie działań zmierzających do ponownego wprowadzenia embarga na ukraińskie zboże. Jeśli nie będzie żadnej reakcji, związkowcy zapowiadają protesty na granicach Polski i manifestację w Brukseli.

– Albo KE przywróci embargo, albo blokujemy granice i Brukselę – ostrzegli.

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *